Yurt dışından Getirilmesi Yasaklı Ürünler Nelerdir

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 30 Kasım 2017 05:11
İnternet üzerinden alışveriş her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu alışverişler içerisinden yurtdışından yapılan alışverişlerin hatrı sayılır bir oranı var. Ancak bazı ürünler var ki bu ürünlerin ülkemize getirilmesi yasak. Peki yurtdışından ülkemize getirilmesi yasaklı olan ürünler nelerdir? Gelin bu yazımızda bunu inceleyelim.
Yurt dışından Getirilmesi Yasaklı Ürünler Nelerdir

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Gümrüğün el koyduğu ürünlerden bahsetmeyeceğiz. Bu bahsedeceğimiz ürünler Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yurtdışından siparişi yasaklanmış olan ürünlerdir. Eğer bu ürünü alırsanız, gümrükten geçirirseniz, gümrük memurunun bilip bilmemesinin pek bir önemi yok bir suç işlemiş oluyorsunuz. Ve bunların tespiti doğrultusundan 3-5 yıla kadar çıkan hapis cezaları olabiliyor. Bunları da baştan belirterek yasaklı ürünlere geçiş yapıyoruz.

Yurtdışından getireceğiniz ilk yasaklı ürün tabiki de uyuşturucu. Uyuşturucu yurtdışından posta yolu veya hızlı kargo yöntemiyle getirdiğiniz takdirde uyuşturucuya el konuluyor ve bununla da bitmiyor hakkınızda yasal işlemler başlatıyor. Yakıp, çöpe atsalarda bunun pek bir önemi yok, hakkınızda yasal da bir işlem başlatılıyor.

Yurtdışından kesici ürünlerin getirilmesi kesinlikle yasaktır. Ve öyle ki kesici ürünlere müsamaha gösterilmiyor. Eğer tespit edilirse emniyetten bile çağrılabiliyorsunuz. Bu noktalar ciddi önemli noktalar. Örnek vermek gerekirse, bir yıl boyunca devamlı bıçak aldınız ve evinizde baya bir bıçak koleksiyonuz gibi bir şey oldu, büyüğünden küçüğüne kadar. Ve bir gün ufak birtane bıçak gümrüğe takıldı. Bu emniyete rapor edildi. Ve emniyetten görevli memurlar evinize geldiği takdirde eğer evinizdeki bıçak koleksiyonunu görürlerse, yani normal bir insandan fazla bıçak koleksiyonu görürlerse ve siz bu bıçakları Türkiye’den aldığınızı kanıtlayamazsınız, faturasını, fişini gösteremezsiniz. Sizin hakkınızda yasal işlem başlatılıyor. Özellikle Amerikada çok sıkı ama ülkemizde o kadar etkili değil ama genede bu tarz ürünlerin getirilmesi yasak.

Bir diğer yasak olan ürün ateşli ve patlayıcı olan ürünler.

Ayrıca şaşıracağınız bir yasaklı madde ama sporcu ürünleri getirilmesi yasak. Sporcu ürünü derken enerji içecekleri, protein tozlarının getirilmesi yasak. Bunlar çok normal şeyler çünkü bu ürünlerin ülkemiz çapında ilgili bakanlık tarafından onayı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu insan sağlığı açısından yerinde bir yasaklama diyebiliriz. Gelecek olan yurtdışında onay almış olabilir ama ülkemizde de onay almış olması yararlıdır.

Gelelim bir diğer farklı ürüne. Kozmetik ürünlerin alımı yasal süreçte yasak ama tabi ülkemizde kozmetik ürünlerin denetimine pek fazla önem vermiyor gümrük memurları, ürünler büyük bir olasılıkla geliyor lakin Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu ürünlerin getirilmesine yasak koymuş ve eğer ürün size ulaşırsa yaptığınız yasal bir şey değil. Açıkçası bunun adı kaçakçılık olarak geçiyor.

Gelelim en önemli soruya. Telefonlar, tabletler, akıllı saatler. Telefonlarda istisnasız, bütün telefonların getirilmesi yasak. Eğer 1 tane telefon getirdiğiniz takdirde kaçakçı konumuna düşüyorsunuz. Ve eğer gümrük memurları sizi tespit ederse burada da arkadaşlar yasal işlem üzerinden 3 ile 5 yıla kadar hapis cezası karşınıza gelebiliyor. Öte yandan ise gelelim tablet mevzusuna. Tabletlerde kesinlikle böyle bir yasak yok. Lakin akıllı saatlerde de bu geçerli, içerisinde GSM modülü olan bütün cihazlar kesinlikle yasak. Tablet olsun veya farklı bir şey olsun GPS modülleri de yasak eğer ya da GSM modülü desteği varsa. Hat takılabilen bütün ürünler yasaktır.

Gelelim bir farklı noktaya. Bu da ilaç konusu. İlaç konusu çok tartışılabilir bir nokta. Eğer reçeteniz varsa ve almanız gereken ürün ülkemizde yoksa, yurtdışından almanız gerekiyorsa gümrük memurlarınıza bu ilacın sizin sağlık noktasında bir kritik ihtiyacınız olduğunu belirtirseniz ve bunu bir belgeyle kanıtlarsanız ilacınızı rahatlıkla alabiliyorsunuz ama elinizde bir belge olmadan veya bir bakanlık tarafından onaylanmış herhangi bir yazı olmadan kesinlikle elinizi kolunuzu sallayarak ilaç siparişi veremezsiniz ve bu ilacı da alamzsınız.