TÜRKİYE VE YENİ TİP KORONAVİRÜS (COVID-19)

Yazar Nail Burak Tavrağ / 20 Mart 2020 09:38
Maalesef beklenen oldu.Türkiye’de koronavirüs can aldı.20 Mart 2020 tarihi itibariyle toplam can kaybı 4'e yükseldi.Önlem alınmazsa bu ölümler devam edebilir.Son günlerin gündemi ve insanlığı etkileyen en önemli konusunu,ülkemiz ve dünya için neler yapılabileceğini araştırdık.
TÜRKİYE VE YENİ TİP KORONAVİRÜS (COVID-19)

KORONAVİRÜS NEDİR ? (COVID-19)

 Yapılan çalışmalar ve araştırmalar,zatürre vakalarının daha önceden tanımlanmamış yeni bir tip Koronavirüs olduğunu ortaya çıkarmıştır.Virüsün bu şekline,2019 yılında ortaya çıktığı için,Coronavirus 2019 kıslatmasına ise COVID-19 denilmiştir.

 Hayvanlarda sıklıkla görülen bir virüs olduğu bilinmektedir.Ancak önceleri hayvandan insana bulaşabilen bu virüsün insandan insana da bulaşabildiği zaman geçtikçe görülmüştür.

 Virüs son günlerde salgın ile gündeme gelse de öncesinde farklı tipleri mevcut geniş bir virüs ailesidir.RNA taşıyan bu virüs grubu,virüsler arasında en büyük genoma sahip virüs grubudur.

 Koronavirüs zarflı bir virüs olup zarfının etrafından dışarıya doğru sivri diken gibi bir form şeklinde çıkıntılara sahiptir.Bu form,ona elektron mikroskobu altında bakıldığında kraliyet tacı şeklinde bir görüntü vermiş olur.Bu yüzden de,virüse Latince Kraliyet Tacı anlamına gelen Corona ismi verilmiştir.

 

Koronavirüs İlk Olarak Nerde ve Nezaman Çıktı ?

 Koronavirüs 2019 yılının son çeyreğinde Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı olarak satılan vahşi hayvanlar sebebiyle ortaya çıktığı söylenmektedir.

 

KORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR ?

 Virüs damlacık yoluyla bulaşmaktadır.Ayrıca Koronavirüs’üne yakalanan hasta kişilerin öksürme,hapşırma yoluyla saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız,burun veya göz mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaşmaktadır.

 

KORONAVİRÜS CANLI HARİTASI

 

 

 

KORONAVİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 En çok rastlanan belirtiler;ateş,öksürük ve solunum güçlüğüdür.Burun akıntısı bu salgının belirtisi olarak tanımlanmamaktadır.Ciddi Covid-19 vakalarında zatürre ve böbrek yetmezliği görülmektedir.

 

COVID-19 TEDAVİSİ BULUNDU MU?

 

 

 

Öncelikle virüsün bir bakteri olmadığı bilinmelidir.Bu yüzden antibiyotikle bir çözüm yolu yoktur.20 Mart 2020 itibariyle koronavirüse özgü bir tedavi bulunamamış olup,tedavi olarak semptomatik yani belirtilerine yönelik tedavi uygulanmaktadır.Tedavisi için çalışmalar sürmekte olup aynı zamanda aşı içinde yoğun çaba sarf edilmektedir.Her virüste bilindiği gibi bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için dengeli beslenme,kaliteli bir uyku ve fiziksel aktivite konularına dikkat edilmelidir.

 

KORONAVİRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR ?

  

Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak veya enfeksiyondan korunmak için en basit ve en temel yöntem olan hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekmektedir.İlk akla gelen ve en önemli yöntem olan ellerin yıkanmasıdır.Zarflı virüslerden olan koronavirüsü sabun ile yıkanmaya ve alkol ile dezenfekte olmaya yapıları gereği dayanıklı değillerdir.Bu yüzden hijyene önem veren ülkelerde,örneğin Türkiye’de görüldüğü üzere virüsün yayılması bir hayli yavaştır.

 Elbette virüsten korunmanın tek yöntemi bu olmayıp ayrıca hastalık şüphesi duyulan kişilerden uzak durulmalıdır.Hapşırıldığı yada öksürüldüğü zaman yetkililerin söylediği gibi ağız kesinlikle kol içine kapatılmalı yada mendil kullanılmalıdır.

 

KORONAVİRÜS RİSKİNE KARŞI 14 KURAL

 

VİRÜSTEN KORUNMAK BİZİM ELİMİZDE

 

ELLERİMİZİ NASIL YIKAMALIYIZ ?