Windows Bilgisayarınızı 6 Pratik Yolla Uzaktan Kilitleyin!

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 21 Mart 2017 08:35
Kullanmış olduğumuz bilgisayarlardan uzaklaştığımız zamanlar içimizde bir şüphe olur. Acaba kullandığım bilgisayarı başka birisi karıştırıyor mu ? Güncellenir mi gibi sorular aklımızda kalır. Özellikle de internet kafeler ve kütüphane gibi ortamlar da bilgisayar kullandıktan sonra aklımıza bu soru gelir. Evimizde arkadaşlarımızın izinsiz bilgisayarınızı kullanması gibi durumların sonucunda bilgisayarıma virüs indimi gibi sorular aklımıza gelir. Peki en kısa yollar ile bilgisayarınızı saniyesinde kilitlemek ister misiniz ?
Windows Bilgisayarınızı 6 Pratik Yolla Uzaktan Kilitleyin!

 

1- Klavyedeki Kısayolu Kullanarak Kilitleme

Herkes tarafından bilinen ve en hızlı çözümdür. Acil bir şekilde bilgisayar başından kalkıyorsanız bu yöntem size ilaç niteliğinde gelecektir. Windows tuşu ve L harfine aynı anda bastığınız zaman bilgisayarınız hızlı bir şekilde kilitlenecektir. Bu yöntem bütün W,indows sürümleri için geçerlidir. Kullanıcı oturumunuza şifre koyanız sizin yararınıza olacaktır.

 

2- Tuşa Basmadan Otamatil Etkinleştir

Birkaç ayarla çok zeki bir çözüm yapabilirsiniz. Windows 10 için Ayarlar>Ekran koruyucu>Ekran koruyucu değiştir>aktifleştirme süresi yok seçeneğine tıklayarak çözümü hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Süreyi kendinize göre ayarlamanız sizin faydanıza olacaktır.

 

3- Windows 10’a Yeni Gelecek Dinamik Özelliği

Nisan ayında Windows 10 kullanıcılarına gelecek olan bu özellik ile kolay bir biçimde bilgisayarınızı kilitleyebilirsiniz. İlk olarak Bluethooth ile bilgisayarınıza bir telefon ile eşleştirme yapınız. Daha sonra ise Ayarlar>Hesaplar>Oturum Açma Seçenekleri> Dinamik Kilit >Windows uzak olduğumda algılama diyerek Bluetooth ile eşleştirmiş olduğunuz telefon ile uzaktan bilgisayarınızı kilitleyebilirsiniz.
 

4- Windows !0 kullanmıyanlar için BlueLock

Tıpkı Windows 10’a nisan ayında gelecek olan dinamik kilit özelliği gibi, bu özellikte Windows 10 kullanmıyan kullanıcılar için bir çözümdür. BlueLock uygulmasını öndirmeniz gerekmektedir. Bir süre değeri girerek, bağlantınızın bir süre kopması sonrasında özelliği aktif ediniz.

 

5- USB bellek kullananlar için Predator Yazılımı

Predator programı ile USB belleğinizi bilgisayarınızı anahtarı gibi kullanmanız mümkün. USB belleğinizi kaybetmediğiniz sürece bilgisayarınızı açma yada kilitleme işlemini USB ile sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şet Predator programını indirmenizdir.
 

6- Lock My Pc

En güvenilir progradır. Kilitleme, kapatma gibi özellikleride bulunmaktadır. Programın kendisinin belirlemiş olduğu kısa yolları kullanarak bilgisayarınızın kilidini açabiliyorsunuz. Proramı indirmeniz gerekmektedir.

 

Siz hangi Yöntemi Kullanıyorsunuz ?