WINDOWS 10 KURULUM REHBERİ

Yazar Nail Burak Tavrağ / 31 Mart 2020 13:16
Bugünkü yazımızda,adım adım Windows 10 kurulumu nasıl yapılır bir diğer deyişle Format Nasıl Atılır bunu ele alıyoruz.
WINDOWS 10 KURULUM REHBERİ

1.Adım: Usb Belleğe Windows 10 ISO Dosyası Yazma

Microsoft’un kendi sitesinden sorunsuz bir şekilde ulaşabileceğiniz aracı indirmek ile başlıyoruz.  

windows 10 format

  ( https://microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10) İndirme Linki

Kasım 2020 tarihi itibariyle MediaCreationTool1909 adlı medya aracını indirmiş oluyoruz.İnen medya aracını çalıştırarak sonraki işleme başlayabiliriz.  

Medya aracını çalıştırdıktan sonra karşımıza uygulanabilir bildirimler ve lisans koşulları çıkıyor.Bunu her uygulamada olduğu gibi Kabul Et diyerek devam ediyoruz. 

windows 10 format

Karşımıza gelen bir sonraki adım olan ekrana ulaşmış oluyoruz.Burada başka bir bilgisayar için yükleme medyası ( Usb flash sürücü,DVD
veya ISO dosyası ) oluştur
seçeneğine tıklayıp İleri’ye basarak devam ediyoruz.
  

windows 10 format

Dil,mimari ve sürüm seçin ekranı olan bir sonraki adımda Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan seçeneğinin yanındaki kutucuktaki işareti kaldırıp Windows 10’u yükleyeceğiniz bilgisayar için uyumlu olan özellikleri kendiniz seçerek belirleyebilirsiniz.Örneğin Mimari seçeneğinde 64 bit veya 32 bit seçebileceğiniz gibi.İleri diyerek devam ediyoruz. 

windows 10 format

Gelen bu yeni adımda Kullanılacak medyayı seçiyoruz.USB flash sürücü seçeneği işaretli bir biçimde tekar İleri diyoruz. En son olarak önceden bilgisayarımıza
taktığımız Usb flash belleğimizi medya aracı gördükten sonra tekrar İleri diyerek beklemeye başlıyoruz.İşlem sona erdiğinde ekrandaki yönergelere uyarak Windows 10 ISO dosyasını Usb flash belleğe yazma işlemini sonlandırıyoruz.

2.Adım: Boot Menüsü

Windows 10 kurulumu yapılacak olan bilgisayara kapalı haldeyken Usb flash belleği takıyoruz.Bilgisayarı açtıktan sonra Boot Menüsüne ulaşabilmek için sahip olduğunuz anakartın Bios ve Boot menülerine ulaşabilmenizi sağlayan kısayol tuşlarını araştırıp öğrenmelisiniz.Örneğin MSI anakartlarında Bios’a ulaşmanızı sağlayan tuş DELETE tuşu olup Boot menüsüne ise F11 tuşuyla bilgisayar açılırken sürekli bu tuşlara önünüze ekran gelene kadar basabilirsiniz.

msi bios

( Msi Bios Ekranı )  

bios boot ekranı

( Boot Menü ) Burada UEFI Seçeneğini ENTER ile seçerek Windows 10 kurulum ekranına geçiyoruz.  

windows yükleme başlangıç

  İleri diyerek kuruluma devam ediyoruz.  

windows yükleme devam

  Karşımıza çıkan ekranda Şimdi yükle seçeneğine tıklıyoruz.  

windows lisans key girişi

Eğer Windows’u etkinleştirmek için bir ürün anahtarınız varsa bu kısımda yazabilirsiniz.Eğer ürün anahtarını daha sonradan yazacaksanız Ürün anahtarım yok diyerek işleme devam edebilirsiniz.Önümüze gelen lisans koşulları ekranını kabul edip ileri diyerek devam ediyoruz. 

windows 10 yükleme türü seçimi

Bu aşamada ise bizden ne tür bir yükleme yapmak istediğimiz soruluyor.Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş) seçeneğini seçerek devam ediyoruz.  

windows nereye yüklenecek

Ve disk bölümleme ekranına ulaştık.En çok merak edilen kısımların başında geliyor.Aynı anda hem SSD hem sabit diski nasıl kullanabiliriz diye çokça soru var.Şimdi SSD’yi C sürücüsü,sabit diskimizide D sürücüsü olarak ayarlayalım.SSD sürücü 0 olarak görüntüleniyor burada.Sabit diskimiz ise sürücü 1 olarak görüntüleniyor.  

Daha önce format atılmışsa yani daha önce Windows 10 yüklenmiş ise listelenen ekrandaki disk bölümlerini sırasıyla yukarıdan aşağıya tek tek bölümleri seçerek sil yapıyoruz ve hemen bir sonraki paragrafta anlattığım adımları izliyoruz. 

Daha önce hiç format atılmamışsa yani daha önce hiç Windows 10 kurulmamışsa sürücüyü seçip yeni diyoruz.Sonrasında hiçbir değeri değiştirmeyerek uygula diyip Tamam’a tıklıyoruz.Windows bunu yaptığımızdan sonra kendi oluşturduğu birkaç tane bölüm karşımıza çıkıyor bunlara hiç ellemiyoruz.Sonrasında Sürücü 1’i se.ip yeni diyerek tekrar değerleri değiştirmeyerek uygula ve sonrasında Tamam’a tıklıyoruz.  

Sonraki adımda Windows’u nereye seçeceğimizi belirliyoruz.SSD sahibi iseniz Windows’u buraya yüklemek daha avantajlı olup bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.SSD niz olan sürücü 0’ı seçip ileri diyoruz ve Windows yükleniyor ekranı geliyor.Burada bekledikten sonra kurulum tamamlanıyor. 

Sonrasında gelen adımda bilgisayarınız için özelleştirebileceğiniz bazı basit ayarları yaptıktan sonra artık her şey hazır.Masaüstünüz ekrana geliyor. 

Takıldığınız bir yer olursa yorumlara yazıp sorabilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkür ederim.