WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 9 Ekim 2020 19:31
İki telefon arasında hızlı bir şekilde dosya aktarımı yapmak istiyorsanız WiFi Direct aracılığı ile kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uzun yıllardır iki telefon arasında dosya aktarımı işlemi için Bluetooth, Whatsapp ya da mail gibi birçok yöntem denedik. Aralarındaki en iyisi olan WiFi Direct size güvenilir ve hızlı dosya aktarımı sunmaktadır. Peki nedir WiFi Direct ve nasıl kullanılır?

WiFi Direct ve Kullanımı

İki cihaz arasında dosya aktarımı yapmak istiyorsanız size bir önerimiz var. Önerimiz WiFi Direct yöntemi ile aynı WiFi ağına bağlı olan cihazlar arasında dosya aktarımı sağlanmaktadır. Bu yöntem işlemin hem hızlı olması hem de internet paketinizin kotasından harcanmadığı için oldukça tercih edilmektedir. Aynı Bluetooth gibi iki cihaz arasında dosya aktarımını sağlamaktadır. Fakat burada önemli olan dosya aktarımı yapılacak olan iki cihazında aynı WiFi ağına bağlı olması gerekmektedir.

WiFi Direct Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bu yöntemi kullanabilmek için dosya aktarımı yapılacak iki cihazında aynı WiFi ağına bağlı olması gerekmektedir. Aynı ağa bağlı olduğunu kontrol ettikten sonra WiFi ayarlarına girerek WiFi Direct ağını açmalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra cihazınız ağda bulanacak ve eşleşme sağlanacaktır. Eşleşme tamamlandıktan ise dosya aktarımı yapmak istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra ise seçtiğiniz dosyanın paylaşma seçeneklerinde Bluetooth gibi seçeneklerin yanında WiFi Direct seçeneğini de göreceksiniz. Bu seçeneği seçip dosya aktarımını hızlıca sağlayabilirsiniz. Bu şekilde WiFi Direct nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermiş olduk. Peki WiFi Direct gerçekten de hızlı mıdır?

WiFi Direct Hızlı Mıdır?

Genel olarak dosya aktarımı için Whatsapp, mail ve ya Bluetooth gibi seçenekleri kullanmaktayız. Fakat çoğu zaman bu yöntemlerden istediğimiz verimi alamayabiliriz. Whatsapp’dan fotoğraf gönderimi sonrası fotoğrafların kalitesi düşebilir, mail ile dosya aktarımında belirli sınırlar vardır bu gibi sebeplerden dolayı size en hızlı aktarım seçeneği olan WiFi Direct yöntemini önermekteyiz. Bu yöntem ile aynı WiFi ağına bağlanarak hızlı bir şekilde dosya aktarımını gerçekleştirebilirsiniz. Aynı ağda bağlı olmasından dolayı dosya aktarımı oldukça hızlıdır.