VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 7 Eylül 2020 17:22
VPN çeşitli şekillerde ulaşımı mümkün olmayan sitelere bağlantı kurulması için uygulanmakta olan bir yöntemdir.
VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her hangi bir ülkede girişi yasaklı olmakta olan bir siteye VPN üzerinden erişim mümkün olmaktadır. Engelli olarak bulunmakta olan sitelere erişim kamuya açık olarak kullanılmakta olan VPN üzerinden olmaktadır. Bu şekilde erişim için 2 çeşit VPN ihtiyacı olmaktadır.


VPN kullanımı ücretli veya ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ücretli olarak kullanılabilecek VPN servisleri daha güvenlidir. Ücretli olarak hizmet almak istemeyen kullanıcılar ücretsiz VPN hizmetlerinden faydalanabilir. VPN ayarlarının kullanıcı tarafından da değiştirilmesi mümkündür. Fakat bu durum tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi güvenilir olmayan bir ağın kullanılması ile birlikte kimlik bilgilerinin yabancı kişilerin eline geçmesi ihtimalidir. Bu sebeple bu yöntemin kullanılması tavsiye edilmemektedir.


En İyi Ücretsiz VPN Servisleri Hangileridir?

En iyi VPN olarak sayılabilecek servisler bulunmaktadır. Bunlar arasından son zamanlarda oldukça fazla sayıda kullanıcının telefon veya PC üzerinden kullanmakta olduğu VPN servisini olarak tarayıcı içerisinde bulunmakta olan Opera bulunmaktadır. Tarayıcının kullanılması ile birlikte VPN hizmeti de alınmış olacaktır.

Android - iOS En İyi Ücretsiz VPN Uygulamaları Hangileridir?

Telefon üzerinden VPN kullanmak isteyenler güvenilir ve istedikleri gibi hizmet alabilecekleri bazı uygulamalar aramaktadır. Bunar arasında en fazla güvenilin ve bilinen uygulamalar şu şekildedir;

Android ücretsiz VPN:


1.1.1.1 - Hızlı ve Güvenli İnternet ; Android kullanıcıları için tavsiye edilen bir uygulamadır.

Turbo VPN; Oldukça fazla kişi tarafından kullanılmakta olan bir uygulamadır.

Hola Free VPN; Güvenilir bir şekilde hizmet alınması mümkündür.

iPhone (iOS) ücretsiz VPN:


1.1.1.1 - Hızlı ve Güvenli İnternet; Android alanında da güvenilir hizmet veren uygulama İOS içinde aynı şekilde güvenilir hizmet vermektedir.

Turbo VPN; İOS kullanıcıları tarafından kullanılmakta olan uygulama tavsiye edilmektedir.

Hola Privacy VPN; İOS kullanıcılarına özel olarak sunulmakta olan bir hizmettir.


Ücretsiz VPN Ne Gibi Riskler Oluşturur?

Ücretsiz olarak VPN hizmeti size ihtiyacınızı karşılayabilecek hususları sunar. Fakat bu şekilde hizmet alınmasının bazı riskleri de bulunmaktadır. Vermiş olduğunuz kayıt aşamasındaki bilgiler ücretsiz hizmet almanız durumunda riske girebilmektedir. Cihazlarınıza aynı zamanda virüs bulaşması ihtimalide bulunmaktadır. Tam olarak güvenilirliğinden emin olmadığınız ücretsiz uygulamaların kullanılmaması tavsiye edilmemektedir. Ücretli olarak kullanılacak uygulamalar bu anlamda tavsiye edilir.


Her VPN Kullanır mı?

Arama motorların da karşınıza çıkmakta olan her VPN ile işlem yapılmamasını tavsiye etmek gerekmektedir. Birçok bu hizmeti sağlamakta olan uygula kişisel bilgilerin hırsızlığı maksadı ile bu hizmeti vermekte ve ileriki zamanlarda bu bilgileri farklı gerekçeler ile kullanmaktadır. Ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulamalara daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.


Farklı Hizmetler Vermekte Olan VPN Hizmetleri

VPN ile iş yerinizden evinizdeki bilgisayarınıza bağlanmanız mümkündür. Böylece tıpkı o PC üzerinden hizmet almaya devam ediyormuş gibi hizmetlerin alınması sağlanmaktadır. Böylece uzakta bulunmakta olan bilgisayarınız üzerinden bir konu olması durumunda bu hizmetin kullanılması ile birlikte işlem kolay bir şekilde tamamlanmaktadır.

Ülkemizde yasaklı durumda olmakta olan bazı siteler ve içerikler bulunmaktadır. bu sitelere ve içeriklere ulaşmanın en sağlam ve güvenilir yolu VPN hizmetinin kurulmasıdır. Hizmet cep telefonu ve PC üzerinden de alınabilmektedir.