Video Montajı Yapabilmek İçin Öğrenmeniz Gerekenler

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 6 Eylül 2020 10:19
Video montajı yapmayı hobi edinmek istiyorsanız, youtuber olmak istiyorsanız veya bu alanda bir iş sahibi olmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor.
Video Montajı Yapabilmek İçin Öğrenmeniz Gerekenler

Video montajı oldukça önemlidir Bu yüzden önem verilmesi ve öğrenilmesi gereken bir süreçtir.

Video Çekmek ve Montaj

Bir videoyu çekmeden önce montajdan sonra nasıl olması gerektiğini bilmeli ve videonuzu da buna göre çekmelisiniz. Montaj video çekildikten sonra yapılsa bile, video çekilmeden önce montaj süreçlerini belirlemelisiniz. Aksi takdirde yaptığınız çekimlerle yapmayı düşündüğünüz düzenlemeler uyuşmayabilir. Bu da montaj işini bir hayli zorlaştıracaktır.

Montaj Programlarını Öğrenin

Montaj yani video düzenleme programlarını öğrenmek biraz zor bir iştir. Günümüzde en çok kullanılan video düzenleme programları After Effect ve Vegas Pro’dur. Bu programlardan herhangi birini öğrenmeniz video düzenleme yapabilmeniz için yeterli olacaktır. Fakat bu programları deneme yanılma veya açar açmaz anlamak yöntemleriyle yapamazsınız. Youtube ve Udemy gibi platformlarda bu programların nasıl kullanıldığını öğrenmeniz gerekmektedir. Programlardan birini öğrenmek 1 Ay-1 Yıl sürebilir. Bu sebeple kararlı ve öğrenme odaklı bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor.

İlk olarak temelleri öğrenerek başlamalı ve daha sonrasında küçük videolarla oynayarak kendiniz geliştirmelisiniz. Bunun yanında Photoshop ve benzeri programları öğrenerek grafiksel düzenlemeyi de öğrenmelisiniz. Bir logo, küçük resim gibi şeyler hazırlayabilmeniz için video düzenleme programları yetersiz kalacaktır.

Montaj Programları ile Neler Yapılabilir?

Sunumlar hazırlayabilir, çektiğiniz videoları düzenleyebilir hatta kendinizi çok daha geliştirebilirseniz animasyonlar bile hazırlayabilirsiniz. Sadece yeşil perdenin önüne geçerek istediğiniz videoyu çekebilirsiniz. Bu sebeple video montajlamayı bilmek video çekmekten çok daha önemli olabilmektedir.

Kurguculuk kariyeri yapmak istiyorsanız, video düzenleme ve görsel düzenleme programlarını çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Ve kurgucuların kazançları oldukça yüksektir. Bunun yanında youtube için video hazırlıyorsanız iyi bir kurgu daha fazla izlenme anlamına gelmektedir.

Render Almak

Düzenlediğiniz videolarınızı paylaşılabilir bir hale getirebilmek için Render yapmanız gerekmektedir. Bu işlem güçlü bir işlemci gücü ve uygun optimizasyon ayarları gerektirir. Hatasız bir render alabilmeniz için kaliteli bir işlemciye dolayısıyla bilgisayara sahip olmalısınız. Render yapılırken bilgisayarınızı mümkün olduğunca kullanmamalısınız. Ve render aşamasında bilgisayarınızı olabildiğince soğuk tutmalısınız. Çıktıyı isteklerinize göre belirlemelisiniz (mp4, mpeg, avi gibi).

Video montajı yapmayı öğrenmek uzun süren ve zorlu bir süreçtir. Fakat bir kere montaj yapmayı öğrendiğinizde kurgu yapamayacağınız video kalmayacaktır. Böylece hem yeni bir işe sahip olabilir hem de kendi videolarınızı hazırlayabilirsiniz.