ULTRA HIZLI KAMERA

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 2 Ocak 2021 14:49
Caltech'ten Lihong Wang, ülkesine ve dünyaya bu zamana kadar olan ve her zamankinden daha hızlı kameralar getirme arayışında olmuştur.
ULTRA HIZLI KAMERA

Bu amacı doğrultusunda ise şimdiye kadar geliştirilebilen hızlı kamera teknolojisini yarattı. Bu kamera saniyede 70 trilyon karelik kabarcıklı hızlara ulaşabilen, hafif yolculuğu görecek kadar hızlı bir teknolojiye sahiptir. Bu daha çok cep telefonunuzdaki kamera gibi olmaktadır ancak, ancak telefonlar sadece düz görüntü ortaya koyarken bu yalnızca düz görüntüler haricinde çok boyutlu görüntüler üretebilir. 

Şimdi, Wang'ın laboratuvarı, daha öncelerinde yalnızca inanılmaz yüksek hızlarda video kaydetmekle kalıyorlardı. Şimdiler de ise bunu üç boyutlu olarak da yapan bir kamera oluşturmak için bir adım daha ileriye taşımaya karar verdi. Andrew ve Peggy Cherng Tıp Mühendisliği Bölümü'nde Tıp Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Profesörü olan Bren Profesörü Wang, cihazı Nature Communications dergisindeki yeni bir makalede bu durumundan açıkça anlatmaktadır. 


SANİYE 100 MİLYAR KARE HIZLA GÖRÜNTÜ YAKALAYAN ULTRA HIZLI KAMERA 


Peki Wang'ın diğer sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılık (CUP) kameralarıyla neler yapılabilir. Ve ne kadar ileri bir teknolojiye sahiptir, daha öncesinde aslında kullandığı aynı temel teknolojiyi kullanan yeni kamera, saniyede 100 milyar kareye kadar çekim yapabiliyor. Bu, gözünüzü kırpmanız gereken sürede 10 milyar fotoğraf çekecek kadar hızlı bir teknoloji ve dünyadaki tüm insan nüfusunun çoğundan daha fazla görüntüye aynı anda sahip olacaktır. 

Wang ise bu teknolojiyi yeni yinelemeyi "tek çekim stereo-polarimetrik sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılık" veya SP-CUP olarak adlandırmayı tercih etmektedir. 

CUP teknolojisinde, bir videonun tüm kareleri olayı tekrar etmeden tek bir hareketle yakalanmamaktadır. Bu, bir CUP kamerasını son derece hızlı bir hale getirmektedir (iyi bir cep telefonu kamerası saniyede 60 kare alabilir). Wang, aynı zamanda bu kamerayı insanlar gibi daha çok "görmesini" sağlayarak bu ultra hızlı görüntüye üçüncü bir boyut ekledi. Aslında bu kamera mantığı toplamda insan gözünün bazı nesneleri yakın bazı nesneleri uzak algılaması doğrultusunda ortaya kondu. Aslında yapılmasındaki teknoloji totel de aynı şeydir.