Ücretsiz WI-FI Kullanmanın Zararları

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 2 Eylül 2020 16:59
Gittiğimiz kafelerde veya restoranlarda ücretsiz Wi-Fi hizmeti bulabiliyoruz. İnternete her an ihtiyaç duyuyoruz ve bu tür ücretsiz Wi-Fi hizmetleri bizim için oldukça faydalı olabiliyorlar.
Ücretsiz WI-FI Kullanmanın Zararları

Ancak burada cihazınızı halka açık bir ağ üzerinde paylaşmış oluyorsunuz. Bu durumun da getirdiği bazı sorunlar bulunuyor.


Ücretsiz Wi-Fi Kullanımı

Herkese açık ortamlarda bazı kısıtlamalar ile ücretsiz Wi-Fi kullanabiliyoruz. AVM’lerde, kafelerde, restoranlarda, havaalanlarında kullanabileceğimiz bu internet hizmetleri büyük risk taşıyabiliyor. Fakat ne bu riskler hakkında ne de önlem alma hakkında neredeyse kimsenin bir bilgisi bulunmuyor.

Ücretsiz Wi-Fi hizmetleri halka açık oldukları için kötü amaçlara sahip kişiler tarafından da kullanabilirler. Böylece ağ üzerindeki cihazlara bu kişiler kolayca erişim sağlayabilirler. Cihazınızın ne kadar güvenilir olduğunu düşünseniz de gerekli önlemler alınmadıkça cihazınıza oldukça kolay bir şekilde erişilebilir. Bazı erişim yazılımları yardımıyla, sizin ağa gönderdiğiniz verileri kendi cihazlarına çekebilirler ve cihazınızı izleyebilirler. Bu sayede şifrelerinize, girdiğiniz web sitelerine ulaşabilirler. Hatta işi biraz daha büyütmek isterlerse birkaç saatlik çalışma ile cihazınızı tümüyle ele geçirebilirler ve cihazınızı bir daha kullanılmayacak hale getirerek tüm verilerinizi çalabilirler. Ve tüm bu işlemleri yaparken sizin hiçbir şeyden haberiniz olmayacaktır.

Fakat gerekli önlemleri alarak bu gibi durumların önüne geçmek mümkündür. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak ve önlemleri de öğrenmek ücretsiz Wi-Fi hizmetlerini gönül rahatlığıyla kullanmanızı sağlayacaktır.

Alınması Gereken Önlemler

Önlem alabilmek için uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin tamamını uygularsanız cihazınıza erişim neredeyse imkânsız olacaktır.

  • Ücretsiz ve halka açık olarak sunulan bir ağda VPN kullanmanız zorunludur. Bu sayede kendinizi ortamdan gizleyebilir ve şifreli bir şekilde işlemler yapabilirsiniz.
  • Ağa ilk bağlandığınızda Windows tarafından ağın halka açık olduğunu seçin. Akıllı telefonlarda bu seçenek farklı isimlerle bulunabilir. Böylece telefonunuzu ağda paylaşıma kapatacaksınız.
  • Bunun yanında cihazınızın paylaşım yapabileceği tüm özellikleri kapatmanız gerekmektedir. Açık bir paylaşım ayarı kalırsa cihazınıza hiç olmadığı kadar kolay erişilebilir.
  • SSL sertifikasına sahip web sitelerine giriş yapın. Bunu tarayıcı ayarlarınızdan sadece SSL olarak seçebilirsiniz. Bu sayede web siteleri üzerinde yapacağınız işlemler tamamen şifrelenecektir.
  • Güvenlik Duvarı ve Antivirüslerinizi tam performans çalıştırın. Tüm özellikleri açmaya özen gösterin. Bazı antivirüslerde bu gibi halka açık alanlar için koruma sistemi de bulunmaktadır.
  • İşiniz olmadıkça interneti kullanmayın. Halka açık internetlerde sadece işiniz olduğunda bağlanın ve işiniz biter bitmez ağdan çıkış yapın. Uzun süre ağda kalmanız, cihazınıza erişimi kolaylaştıracaktır.

Gerekli önlemleri alsanız bile her zaman dikkatli bir şekilde hareket etmeye özen gösterin. Ücretsiz Wi-Fi hizmetleri hiçbir zaman güvenilir değildir ve gerekli önlemler alınmazsa sonuçlarına katlanmak gerekir. Umarız gerekli önlemleri alırsınız ve başınıza istenmeyen durumlar gelmez.