Twitter’dan Görme Engellilere Özel Yeni Özellik

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 30 Mart 2016 15:03
Sosyal medyanını temelini oluşturan isimlerden Twitter, görme engelli kişileri ilgilendiren çok güzel bir özelliği devreye soktu.
Twitter’dan Görme Engellilere Özel Yeni Özellik

Twitter’ın Android ile iOS sürümlerine dahil edilen özelik, kişilerin yükledikleri fotoğraflara “açıklama” eklemesine dayanıyor. Direkt olarak fotoğrafın içerisine dahil edilen açıklama için 420 karakter limiti belirleyen Twitter, böylece görme engelli kişilerin bu açıklamayı özel yazılımlar ile okutarak yüklenen fotoğrafı algılamasına yardımcı oluyor.

Görme engellilere yönelik adımlar Facebook tarafından da atılıyor ve gerçeken çok büyük bir önem taşıyor. Kişiler fotoğrafı göremese bile okuyarak zihninde canlandırabiliyor.

FACEBOOK FOTOĞRAFI KULLANICIYA ANLATACAK

Profilde, fotoğraflara yapılan yorum ve beğenileri de sesli olarak aktaran teknoloji fotoğrafları “ağaç, gökyüzü, yakın çekim” gibi açıklayıcı kelimeler ile aktarıyor. Videonun kendisine ilham verdiğini söyleyen Zuckerberg, “Yapay zekamız bir fotoğrafa bakarak fotoğrafta neyin olduğunu anlayıp size anlatabiliyor.” dedi ve teknolojinin ilerleyen zamanlarda çok daha akıcı hale geleceğini açıkladı.