The Long Dark Hakkında Herşey

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 29 Kasım 2016 13:13
The Long Dark nedir, nasıl bir oyundur, oyundaki amacınız nedir? Oyunla alakalı bazı teknik bilgileri bu yazımızda dile getiriyoruz.
The Long Dark Hakkında Herşey

Diğer hayatta kalma oyunlarının aksine zombiler ya da başka gerçek üstü canlıları konu etmeden soruna çözüm bulan bir oyun The Long Dark. Kickstarter' da hedefine ulaşan yapımda, düşmüş bir uçağın pilotu olarak teknolojik aletlerden uzakta hayatta kalmaya çalışırken açlık, soğuk, susuzluk, yabani hayvanlar ve daha birçok faktörle baş etmemiz gerekecek.

Oyun hala daha erken erişimde. Story mod şu anlık kapalı ancak oyunu alanlar story mod un ilk sezonunu ücretsiz oynayabilecekler. Oyun Steam’ da şu sıralar oyun için yapılan yorumlardan bazıları:

Dikkat! Oyunu oynarken yanınızda bir adet battaniye bulundurunuz, oyundaki atmosfer içinizi üşütecek, hasta olmayın :).

Oyuna başladığınızda fark edeceğiniz gibi 3 farklı zorluk aşaması var, eğer yeni başlıyorsanız bunlardan ilkini seçmenizi öneriyorum. Bu zorlukta yabani hayvanlar gündüz vakti size saldırmıyorlar. Tabi ayılar hariç :) Eğer sağlam silahınız yoksa sakın ayılara saldırmayın, pişman olursunuz.

Oyundaki temel amacınız tabii ki de hayatta kalmak. Bunun için bolca yiyecek depolamanız gerekiyor. Ancak 50-60 gün hayatta kaldıktan sonra fark edeceksiniz ki oyunda yapay gıdalar tükenmiş. Bu tatsız sonda zor durumda kalmamak için yapay gıdalar tükenmeden önce kendinize güçlü silahlar yapmalı ve avcılık faaliyetlerine başlamalısınız. Eğer geçen 50-60 günün sonunda henüz silah yapmamışsanız başınız belada demektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yapabileceğiniz tek şey ölmüş insan ve hayvanları bulmak olacaktır. Kurtların avlayıp yemediği hayvanları bulabilirseniz gıda sorununuzu bir süreliğine de olsa çözebilirsiniz. Bu arada; oyun yapımcısının da dediği gibi kargalara dikkat edin. Gerçi oyuncular bu hayvanları genelde akbaba diye anıyor. Ölmüş bir canlının üzerinde kargalar geziyor. Siz de onları gördüğünüz anda ganimetinize yakın olduğunuzu anlayabilirsiniz. Hayvanların etinden, ölmüş insanların ise düşürdüğü eşyalardan faydalanabilirsiniz. Aslında insanlardan da et, bağırsak, deri çıkartılabilmesi gerekirdi ancak bunun biraz vahşiliğe kaçacağını düşünen yapımcı oyuna şimdilik böyle bir özellik koymamış. 

Oyundaki atmosfer sizi gerçekten içine çekiyor.

Son zamanlarda gelen güncellemeler sayesinde oyuna birkaç güzel özellik daha gelmiş durumda.

  • Timberwolf Mountain diye yeni bir yer eklemiş.
  • Tepelerden inebilmek için halat kullanabiliyorsunuz gerçekten güzel olmuş.
  • İstediğimiz bölgeden oynua giriş yapabiliyoruz.
  • Tüfekler artık bozulabiliyor yaşasın yeni bir sıkıntı daha yaşayacağız zaten oyunda bir çok zorlukla boğuşuyoruz.
  • Rüzgar seviyesi yükseldi ve daha gerçekçilik getirildi birazda sanki çevredeki canlıların hareketleri gelişmiş gibi görünüyor.
  • Oyun içi ve menü arayüzleri iyiden iyiye değişti.
  • Yeni müzikler ile oyun keyfi daha da arttı.

Oyunun yapımcısının bir hayli emek harcadığı belli oluyor. Bize düşen ise bu eğlenceli(!) oyunu oynamak. Emeğe saygı için oyunu satın alıp oynamanızı öneriyoruz.