Televizyonun Zararları Nelerdir?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 30 Eylül 2020 17:07
Televizyon günümüzde oldukça sık kullanılan bir kitle iletişim aracı olarak değerlendiriliyor. Genel anlamda her hanede en az 1 tane bulunan televizyon insanların boş vakitlerini doldurmasına yardımcı oluyor.
Televizyonun Zararları Nelerdir?

Ancak içerisinde yayımlanan çeşitli program ve diziler bağımlılık yapacak derecede etki gösterdiğinden dolayı izleyicilerin son derece vaktini çalabiliyor. Sadece bu zararından dolayı bile pek çok uzman televizyondan uzak durulması gerektiğini tavsiye ediyor.

Çocuklar İçin Zararları

Televizyonda yayımlanan pek çok dizi yetişkin kişilere hitap edecek derecede ögelere sahip oluyor. Ancak bu yayınların herhangi bir kontrolü olmadığından dolayı televizyonu açan herkes tarafından izlenebiliyor. Her ne kadar program başında genel bir uyarı yapılsa da çocukların televizyona erişimi çok kolay olduğundan dolayı pek fazla etkili olmuyor.

Çocukların televizyona karşı bağımlılıkları ise bu yetişkin ve diğer ögeleri kapmasına neden oluyor. Örnek verilecek olursa çeşitli şiddet ve vahşet görüntüleri, cinsel ögeler, argo ve küfürlü konuşmalar, yetişkinlere hitap edecek konuşmalar çocuğun bilinçaltına yerleşebiliyor. Bunun yanında gelişim çağında olan bu çocukların gerçek hayatı televizyondaki gibi olduğunu sanmasından dolayı sosyal sıkıntılar da oluşabiliyor. Bu şekilde program ve dizilerle büyüyen çocukların gelecekte toplum huzuruna zarar verecek davranışlar sergilemesi ise çok daha yüksek ihtimale sahip oluyor.

Zaman Kaybı Yaratıyor

Televizyonun insanlara sağladığı bir diğer zarar ise zaman kaybı oluyor. Genel olarak program ve dizilerin çok uzun sürelere sahip olması ve reklamlarla birlikte saatleri alması kişilerin zamanlarını son derece etkiliyor. Herhangi bir dizi bölümünün bile 2 saat olduğu bugünlerde insanların günlük 8-10 saati bile bağımlılık nedeniyle çöp olabiliyor. Dolayısıyla televizyondan uzak durmak çok daha bol bir zaman dilimini ortaya çıkarabiliyor. Televizyona ayrılacak zaman yerine farklı bir faydalı hobiye yönelmek çok daha faydalı oluyor.

Sağlık Konusunda Zararları

Televizyon sadece sosyokültürel zararlar vermek dışında sağlık alanında da çeşitli sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle yeni çıkan televizyonların çok daha fazla radyasyona sebep olması ilerleyen yaşlarda kanser gibi sıkıntıları doğurabiliyor. Bunun yanında uzun saatler boyunca izlenen televizyon göz yorgunluğu oluşturarak göz numarasını yükseltebiliyor. Pek çok kişi sırf bu nedenden dolayı gözlük kullanmak durumunda kalıyor.

Sadece görüş konusunda sıkıntılar vermekle kalmayarak görsel içeriklerin yoğun olduğu televizyon zekâyı verimli şekilde kullanmayı da engelliyor diyebiliriz. Bunun yanında televizyonun yansıttığı elektromanyetik ışınlar melatonin hormonunun salgılanmasını da engelliyor. Bu hormon salgılanmasının engellenmesi ile birlikte de kanser başlangıcı ortaya çıkıyor. Özellikle gece boyunca izlenen televizyon hormon bozukluğunu daha da etkilediğinden dolayı bu kişilerin ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunları yaşaması mümkün hale geliyor. Kişiler sıradan bir aktiviteymiş gibi tercih ettikleri televizyon nedeniyle kanser gibi ölümcül sağlık sorunlarıyla baş etmek durumunda kalıyor. Dolayısıyla televizyondan mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor.