SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 4 Ağustos 2020 12:52
Bilgisayarınızda dosyalarınızı saklamanız için bir depolama birimine ihtiyacınız bulunmaktadır. Eğer ki depolama biriminiz olmazsa bilgisayarınız çalışmayacaktır. Depolama birimi de hem bilgisayarınızın hızı açısından hem de depolayacağınız dosyaların boyutu bakımından oldukça önemlidir.
SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Depolama 

İki farklı depolama birimi bulunmaktadır. Analog olan HDD ve yeni teknolojiyle birlikte piyasaya sunulmuş olan dijital SSD’ler. HDD’ler her yerde gördüğümüz depolama birimi fotoğrafı olan bir okuyucu ve bir plaktan oluşur. Okuyucu yardımıyla sürekli olarak veriler okunur ve yansıtılır. SSD ise kullandığımız USB bellekler gibidir, tamamen dijital parçalardan oluşur. İkisi arasında günümüzde çoğunlukla SSD tercih edilmektedir fakat ikisinin de tercih edilmek için kendilerine göre sebepleri bulunmaktadır.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Bilgisayarınız için depolama birimi seçmeden önce bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınızı, ne kadar depolamaya ihtiyacınız olacağını ve bütçenizi belirlemelisiniz. Daha sonra aşağıdaki farklara göre tercih yapmalısınız. 

Günümüzde bilgisayarlara birden fazla depolama birimi takılmaktadır. Bu sebeple hem SSD hem de HDD kullanabilirsiniz.

  • SSD’lerin okuma ve yazma hızları HDD’ye göre oldukça fazladır. Bu sayede bilgisayarınızın verileri daha hızlı işlemesi sağlanır, işletim sistemi, programlar ve oyunların açılması süresi daha kısalır, aktarım süreleri oldukça düşük olur. Bir oyuncu bilgisayarı veya yüksek işlemci gücü kullanan programlar kullanıyorsanız mutlaka SSD kullanmanız gerekmektedir.
  • SSD’ler yeni bilgisayar parçaları ile daha uyumludur. HDD’ler ise daha analog kaldığı için uyumsuz çalışabilirler.
  • SSD’ler HDD’lere göre çok daha pahalıdır. 256GB boyutlu bir SSD ile 1TB HDD aynı fiyattadır. Bu sebeple yüksek depolama alanlarına ihtiyaç duyuyorsanız HDD tercih etmeniz daha mantıklı olabilir.
  • SSD’ler HDD’lere göre daha çabuk bozulabilir. Tamamen dijital oldukları için küçük problemlerle bozulabilirler. HDD’lerin ise dayanıklılığı daha fazladır. Bozulmalar dışında ise SSD’lerin daha uzun ömre sahip olduğu belirtilmektedir. HDD’ler uzun yıllar kullanıldığında aşınmaktadır.

Tüm bu farklardan da karar veremiyorsanız, birçok bilgisayar uzmanın önerisini dinlemenizde yarar var. SSD daha iyi performansa sahipken, HDD daha fazla depolama sunduğu için hibrit bir depolama sistemi kurmanız daha mantıklı olacaktır. İşletim sistemi ve programları SSD üzerine kurup, depolamanız gereken verileri HDD üzerine barındırabilirsiniz. 256-512GB bir SSD ve 1-2TB’lik bir HDD birleşimi bilgisayarınızın oldukça performanslı çalışmasını sağlayacak ve depolama problemleriniz olmayacaktır. Böyle bir depolama yöntemi ile uzun yıllar boyunca depolama konusunda problem yaşamayacaksınızdır.