SSD Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 20 Kasım 2020 05:46
Bir bilgisayarda depolama olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Tüm dosyalarınız ve verileriniz depolama birimlerinde barındırılır.
SSD Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bu sayede bilgisayarınız üzerinde işlem yapmanız mümkün hale gelmektedir. İşletim sisteminiz bile bir dosyadır ve depolamaya ihtiyaç duyar. Birçok depolama çeşidi bulunmaktadır, bunlardan en çok bilineni USB bellekler üzerinde depolamadır. Ancak bilgisayarlar bu derece düşük boyutlu ve yavaş birimlerle çalışamazlar. 

Bilgisayar Depolama Aygıtları

Bilgisayarlar için en başta kullanılmaya başlanan ve analog bir şekilde çalışan HDD’ler bulunmaktaydı. Günümüzde bile halen HDD kullanılsa da yeni teknolojilere göre yavaş çalıştığı için daha az tercih edilmektedir. Bunun yerini SSD’ler almıştır. Hem dijital bir yapıya sahip olmasıyla hem daha az yer kaplamasıyla hem de daha hızlı çalışmasıyla dikkat çeken ve tercih edilen SSD’ler bilgisayar için oldukça önemli bir parçadır. Bir depolama aygıtı için 4 önemli değişken bulunmaktadır. Bunlar;

  • Okuma Hızı
  • Yazma Hızı
  • Boyutu
  • Çalışma Şekli

HDD’ler boyut bakımından SSD’lere göre hem daha büyük hem de daha ekonomiktir ancak diğer değişkenlerde geride kalmaktadır. Bu yüzden yeni bir bilgisayar alıyorsanız bilgisayarınızda mutlaka SSD Depolama aygıtı bulundurmanız gerekiyor.

SSD Tercihi Nasıl Yapılır?

SSD’ler bilgisayarlarda çoğunlukla M2 SSD ve SATA SSD şekilleriyle kullanılmaktadırlar. İkisini ayıran en önemli fark bağlantı şekilleridir. M2 SSD, SATA’ya göre çok daha az tercih edilmektedir ancak hız ve fiyat bakımından daha yüksektir. Bu yüzden çok yüksek performanslarda bir bilgisayara sahip olmak istemiyorsanız M2 SSD modellerini bir başka bahara bırakabilirsiniz.

Hangi türde SSD alacağınızı belirledikten sonra ne boyutta bir depolamaya ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. SSD boyutları 120GB-2TB arasında değişmektedir. 120GB neredeyse tüm bilgisayarlara yetersiz gelirken, 2TB SSD boyutu da oldukça fazla gelebilmektedir. Ortalama olarak 500GB-1TB aralığında SSD tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Anakartınızın desteğine göre yanına HDD veya daha sonra ek bir SSD takviyesi de yapabilirsiniz.

Okuma ve yazma hızı bakımından SSD tercihinizi çok dikkatli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Ortalama bir SSD aygıtında okuma ve yazma hızı 500MB/s üzerinde olmalıdır. Bu değerin altındaki değerler bilgisayarınızın performansının düşük olmasıyla sonuçlanabilir. Saniyede 1GB okuma ve yazma hızına sahip olan bir SSD Disk’te bilgisayarınızın açılma hızı 1-2 saniyeyi geçmez. 500MB/s değerlerinde bu süre 10-20 saniyeye kadar çıkabilir. HDD’lerde ise bu süre 1-5 Dakika sürebilmektedir. Bunların yanında oyunlarınızın açılma hızı, sekmeler arası geçiş hızı gibi tüm durumlar SSD ile doğrudan alakalıdır.

SSD’ler dijital donanımlar oldukları için bozulmaya yatkındırlar. HDD’lere göre daha uzun ömürlü olduklarını iddia etseler de küçük hasar durumlarında bile kullanılamaz hale gelebilirler. Bu sebeple kaliteli bir SSD tercihi yapmalı veya sistem dosyaları, oyunlar gibi verileri SSD diskinizde barındırmalı, bunun yanında kişisel verilerinizi ve dosyalarınızı saklamak için HDD’leri kullanabilirsiniz. SSD+HDD kombinasyonu oldukça faydalı olabilmektedir. Umarız siz de kendinize en uygun SSD modelini bulabilir ve sisteminize uygun, hızlı bir SSD kullanımı sağlayabilirsiniz.