Sony PS5 Satışları Başlıyor

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 1 Ekim 2020 18:32
Oyun konsolu denince akla gelen en büyük markalardan biri olan ve şüphesiz alanının en başarılı şirketlerinden bir tanesi olan Sony, bu bahar PlayStation 5’in satışlarını başlatacak.
Sony PS5 Satışları Başlıyor

PlayStation Serisinin bu yeni modelinde eski modellerin üzerine pek çok yeni özellik eklenmiş bulunuyor. En son oyun konsolu modelini 2016 yılında üretip piyasaya sunan Sony, uzun bir aranın ardından büyük yenilikler ve yeni bir konsept ile ürününü pazarlamayı planlıyor. Her şeyin bir ileri noktaya taşındığı açıkça gözlemlenebilmekle beraber tasarımından iç dizaynına kadar pek çok özelliği değiştirilmiş gözüküyor.

Sony PS 5 Tasarımı ve Özellikleri

Oyun severlerin uzun zamandır çıkması için beklediği Sony PS5, tahmin edilenden de uzun bir aranın ardından duyuruldu. Özellikleri ve görünüşü açıklandı. PlayStation 5 Sony’nin tasarımı üzerinde düşündüğü ve çalışmalar yaptığı bir konsol olmakla birlikte oldukça yenilikçi gözüküyor. Beyaz temalı bu konsolun yapısı da sanatsal ve şık. İşlemci olarak 8 çekirdekli 3.5G Hz hızın kullanılabildiği AMD Zen 2 kullanılacaktır. Son zamanlarda çıkan ya da çıkması beklenen oyun konsollarının hali hazırda birçoğu işlemci olarak AMD Zen ‘den yararlanmaktadır. Sağlam bir işlemciye sahip olmasının yanı sıra grafiklerde de AMD’nin RDNA 2 tasarımı kullanılmıştır. 16 GB RAM ve 825 GB depolama alanı bulunmaktadır. Ekran çözünürlüğü olarak 8K ya kadar destekleyen, arttırılabilir bir depolama alanı için NVMe SSSD girişi barındıran, USB Bellek ile harici depolama olanağı sağlayan, hız konusunda iddialı, ses kalitesi olarak gerçekçiliği amaç edinmiş yenilikçi bir oyun konsolu olan PS5’de klasikleşmiş kontrolörü DualShock yerine DualSense’nin kullanılacağı da Sony tarafından açıklandı. Oyun kontrolörü olarak klasikleşmişin dışına çıkan Sony’nin DualSense geçmesindeki sebep DualSense’nin yeni teknolojiye sahip bir kumanda olmasıdır. Dahili mikrofon, oldukça hassas algı-tepki, hareket algılayıcı sensörler ile öne çıkan bu kumandanın yapısı da ergonomiktir. Sony PS5 kullanıcıları 4K bir televizyon desteği ile PS5 oyun konsolunun görüntü çözünürlüğünden maksimum derecede yararlanacaktır.

Sadece oyun konsolu ve kontrol kumandası değil Sony PS5 ile serinin aksesuarları da tasarlandı ve tanıtıldı. Aksesuarlar arasında HD Kamera, 3D Ses sistemi, gürültü önleyen mikrofon kulaklık, sesli komut alan uzaktan kontrollü kumanda, oyun kumandalarını şarj edebilmesi için iki kumandayı aynı esnada şarj edebilen DualSense şarj istasyonu bulunuyor.

PS5 ‘de Olacak Bazı Oyunları Listesi

Sony PS5’i tanıttığı showcasede ürünün fiyatları hangi oyunların olacağı hangilerinin desteklenmediği hakkında pek çok bilgiyi verdi. Showcasede tanıtılan ve Sony PS5 de bulunan bazı oyunların tam listesi;

Devil May Cry 5

Spider-Man:Miles Morales

Hogwarts;A Dark Legacy

Deathloop

Fortnite

Five Nights at Freddys

God of War:Ragnarok

Call of Duty:Black Ops Cold War

Stray

Project Athena

Final Fantasy XIV olarak tanıtıldı. Tanıtılan oyunlar dışında pek çok oyunu daha destekleyecek PS5’in kısıtladığı bazı oyun içerikleri de bulunmaktadır. Açıklamalara göre PS1, PS2 ve PS3 oyun konsollarında bulunan oyunlar PS5 konsolunda desteklenmeyecek.

PS 5 Çıkış Tarihi ve Fiyatları

PS 5’in fiyatları da bu Showcasede Oyun severler ile paylaşıldı. Sony PlayStation 5’in dijital versiyonu ABD’de 399 dolara satılacakken CD-Rom’lu ileri versiyonu ise 499 dolardan satışa sunulacak. 12 Kasımda ABD, Japonya, Meksika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de satışta olacakken Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada 19 Kasım’da satışa sunulabilecek.