Ping Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 2 Ağustos 2020 11:57
Özellikle online oyunlarda karşımıza çıkan ve herkesin sürekli konuştuğu Ping, oyun zevkiniz açısından oldukça önemli bir faktördür. Ping değeri yükselip düşer ve bu oyununuzun kalitesini oldukça fazla etkiler. Peki, Ping Nedir?
Ping Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımızda ping nedir ve kaç olmalıdır sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Ping Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Ping kısaca, karşı tarafa iletilen veri süresi anlamına gelmektedir. Herhangi bir oyuna veya online bir platforma girdiğinizde o platformun merkezine sizin tarafınızdan veri gönderilir. Bu verinin merkeze ulaşma süresi sizin ping değerinizdir. Yani bu durum hem sizin internetinizle hem de alıcı sunucunun internetiyle alakalıdır. İki tarafta hızlı bir internete sahipse verinin iletimi çok hızlı gerçekleşecek dolayısıyla ping değeri düşük olacaktır. Tam tersi durumda ise ping değeri oldukça yüksek seviyede olacaktır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken iki husus bulunmaktadır. Alıcının internet hızının iyi olması ve kullanıcının (yani sizin) internetinizin kötü olması durumda, ping değeri sizin için yüksek olacaktır fakat interneti hızlı olan kullanıcılar aynı problemle karşılaşmayacaklardır. Bu durumda sorun sizden kaynaklanmaktadır ve belli çözüm yöntemleri aramanız gerekmektedir.

Diğer bir durum sizin internetinizin iyi olması ve alıcı sunucunun internetinin kötü olması durumda karşılaşacağınız durumdur. Bu durumda yine Ping değeri yüksek olacaktır fakat bu sizden kaynaklanan bir durum olmayacaktır. Diğer kullanıcılarda aynı ping değerleriyle karşılaşacaklardır. Hal böyle olunca alıcı sunucunun çözüm üretmesi gerekmektedir ve sizin elinizden gelebilecek hiçbir şey bulunmamaktadır. 

Ortalama Ping Kaç Olmalıdır?

Ping değeri Ms yani milisaniye ile ölçülmektedir. Bu verinin kaç milisaniye içerisinde iletildiğini göstermektedir. Yani bu değer ne kadar düşük olursa, verim o kadar yüksek olacaktır. Olması gereken ping değeri ortalama 0-300Ms’dir. Fakat Online Oyunlar gibi anlık olarak sürekli veri alıp gönderen sistemlerde 100MS’nin üstüne çıkılması kullanıcının oyunu düzgün bir şekilde oynayamayacağı anlamına gelmektedir. Tavsiye edilen 0-80Ms’dir. Başta da belirttiğimiz gibi bu durum birçok faktöre bağlı olabilir. 20-30Mpbs hıza sahip bir internette normal şartlarda alınacak ping değeri 40-100Ms’dir. Düşük hıza sahip internet bağlantılarında ise bu değerler daha da yükselmektedir.

Ping Nasıl Düşürülür?

Yüksek bir ping değerine sahip olmak aktarımı yavaşlatır ve bazı şeylerin gecikmesine sebep olur. Buna Lag deriz. Lag bu gecikmelerden kaynaklanan problemlerdir. Bu durumdan kurtulmak için ve ping değerinizi düşürmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

  • Kullandığınız cihaz dışında ağ üzerinde bulunan tüm cihazları kapatmak.
  • Arka planda interneti kullanacak tüm programları kapatmak (İndirme vs. yapılmamalıdır).
  • Kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı kullanmak.
  • Mevcut olarak kullandığınız internet paketinizin hızını yükseltmek.

Tüm bunların yanında bazı sunucular ping değerini dengeye getirmek için bazı özellikler sunabilirler. Bunları kullanmanız da yararınıza olacaktır. Fakat kesin çözüm internet hızının arttırılmasından geçmektedir.

Ping değeri yükseldiği zaman oldukça sinir bozucu bir hal almasına karşın düşük olduğunda da sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Umarız istediğiniz Ping değerleri ile oyun oynayabilirsiniz.