Oyun Bilgisayarı Toplamak

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 27 Kasım 2017 06:40
Bu yazımızda oyuncu odaklı olarak toplanan sistem bilgisayarlarında kullanıcıların yapmış olduğu başlıca önem arz eden hatalara değineceğiz.
Oyun Bilgisayarı Toplamak

İlk hatadan başlayacak olursak oyuncu bilgisayarı toplamak isteyen kişiler ekran kartından daha çok işlemciye önem vermekte. Oyuncu sistemlerinde işlemci önemlidir ama çoğu kullanıcının yapmış olduğu hata sisteminde i7 gibi bir işlemci bulundurmak zorunda algısı yaratıyor. Aslında bunun bir alakası yok bugün güncel bir i5 işlemci yüksek seviye bir ekran kartına fazlasıyla yetebilmekte ve oyunlarda güncel bir i5 işlemci fazlasıyla kullancıyı sevindirmekte. Ve bu noktada ise i7 gibi bir işlemci, i5 gibi bir işlemcinin oyunda vermiş olduğu performansın üzerine pek bir şey katamamaktadır. Ama sistemimizde güncel bir i5 işlemci kullandığımız zaman burada artan para ile ekran kartımızı daha fazla upgrade edebiliriz. Ve oyunlarda gözle görülür ciddi oranda bir FPS artışı görebiliriz. Güncel bir i5 işlemci en yüksek seviye bir ekran kartına bile fazlasıyla yetebilmekte ve oyunlarda sizleri kesinlikle üzmeyecektir. Eğer ki oyun bilgisayarı kullanamayacaksanız ve render amaçlı bir bilgisayar topluyorsanız bu seferde i7 gibi bir işlemci sizin bütün ihtiyacınızı giderecektir ama oyuncu sisteminde i5 gibi bir işlemci size fazlasıyla yetebilmektedir.

Bir diğer hataya geldiğimi sıra ise karşımıza çıkan unsur sistemde bol bol ram bulundurak. Bazı bilgisayar toplayan arkadaşlar anakart seçiminde 4 slot anakart kullanıyorlar ve bu 4 slotunda tamamını doldurmak gibi bir hedefleri bulunuyor. 4x8’den tam 32 GB’lık RAM kullanan arkadaşlar var. Öyle ki sistemlerde artık 16 GB günümüzde yavaş yavaş standart bir hale gelmişken 16 GB’lık kapasite bile biz 5 yıl boyunca standart olarak götürebilecektir. Onun için bugün sistemimizde 32 GB veya 64 GB’lık bir RAM kullanmanız hiçbir anlamı yok.

3. hata ise bütçe varken SSD kullanmak yerine Harddisk tercih etmek. Evet sistemlerde bugün harddisk kullanabiliriz ama işletim sistemi için muhakkak bir adet SSD kullanmak sizin her zaman yararınıza olacaktır. Peki SSD ne işe yarar derseniz, kağıt üzerinde SSD, harddiskten 10 kat daha hızlı çalışır. Uygulamaya geldiğimiz zaman ise bu değer 3-4 katına çıkmaktadır. SSD sayesinde sistemimizdeki yazmlarda, okumalarda çok fazla yüksek performans alırsınız. SSD bir sistem için hız anlamına gelmektedir. Bir sistemin hızını etkileyen şey ekran kartı veya işlemci değildir. Ekran kartı ve işlemci sisteminizin performansını arttırırken sistemimize hız katan ise SSD’dir. Onun için sistem toplarken bütçe sıkıntınız fazla yoksa muhakkak SSD kullanmanız yararınıza olacaktır. Buradaki tercih ise minimum 128 GB olabilir. Ama sisteminize muhakkak 1 adet SSD kullanmayı eksik etmeyin.

Sistemlerde kullanılan anakartlar genellikle düşük seviye anakartlar oluyor ve siz kullanıcılar 3-4 bin TL’lik bir sistem kurduğunuz zaman düşük seviye anakartlar kullanılıyor. Öyle ki H serisi veya B serisi bir anakart alırsanız işlemcideki o K ibaresinin hiçbir önemi kalmıyor. Yani işlemcideki K ibaresinde anakartınızda overclock gerçekleştirmek adına sizin de Z chipsetine sahip bir anakart almanız gerekmekte. Kullanıcılar gidip 2000-TL’lik bir ekran kartı, 1000-TL’lik bir işlemci kullandığı takdirde anakart seçimini eğer 200-TL’lik bir anakart olarak yaparlarsa çok büyük yanlışa girerler. Sistemimizin genel bütün uyumluluğunu sağlayabilmek için sisteminize güzel ve bütün parçalara uyumlu bir anakart kullanmanızda yarar var.

Sıradaki hatamız ise oyuncu bilgisayarı toplarken en büyük hatalardan birisi diyebiliriz. Sistem toplarken markası bilinmedik bir güç kaynağı toplamak. Öyle ki kullanıcılar 5000-TL’ye bir sistem topluyorlar ama kullanmış oldukları güç kaynağı 100-TL. Sistemdeki güç kaynağının ne bir voltaj koruması, ne bir sigortası bulunmakta. Öyle ki bu güç kaynakları belirli oranda verimlilik sertifikası dahi bulunmayan güç kaynaklıdır. Ve bu halde sistem gerçekleşecek elektrik kesintilerinde veya herhangi bir kısa devre, voltaj yetmezliği anında büyük bir özenle hazırlayıp o kadar para harcağınız bilgisayarınız kullanılamaz hale gelebilir. Sigortalı veya yüksek korumalı bir güç kaynağı kullanmalısınız. Ve burada en önemli kriter ise yine güç kaynağınızda sertifika bulunması. Sertifika sayesinde ne kadar güç çektiğini, ne kadar verimlilikle çalıştığını görebilirsiniz. Ve sisteminizin genel bütün sağlığı açısından güç kaynağınızın kaliteli, bilindik markalardan olmasına dikkat edin.