Organik Solucanlı Gübre

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 23 Kasım 2016 15:00
Yapay gübre olarak adlandırılan amonyum nitrat gübrelerin son zamanlarda bomba yapımında kullanılması ile birlikte bakanlık tarafından yasaklandı.
Organik Solucanlı Gübre

Diyarbakır da yaşayan ve gübre işi ile uğraşan Fırat Sevinç isimli vatandaş ilk bu işe başladığında yaklaşık 350 bin solucan ile başladığını şuan ise bu sayının milyonlara ulaştığını belirtiyor. İşçi sayısını arttırmak isteyen Sevinç istihdam a katkı sağlamak istiyor. Çevre mühendisi okurken solucaknlı gübre üzerinde araştırmalaar yapan Fırat Sevinç bölgede başka üretici olmamasından da faydalanarak kendi işini açtı. 

Yapay Gübre Toprak İçin Daha Faydalı

Mevcut gübrelerin kullanımında toprağın kendi özelliğini yitirdiğini solucanlı gübre kullanımında ise toprağın giderek gübreye olan ihtiyacının azaldığı araştırmalar sonucu kanıtlanmış durumda. Ayrıca daha erken hasat ve daha az sulama ihtiyacıda bu gübrelerin tercih sebeplerinden. İlk yıl 1 ton gübre attığınızı düşünecek olursak 2. yıl bu 600 kilograma inebilir.

 

Ayrıca Fırat Sevinç in açıklaması olarak : 

100 bin lira olarak bu işe başladığını en çok harcadığı paranın solucanlara hazırladığı mama ya gittiğine vurgu yapıyor. Daha önce amonyum nitrat kullanılan toprağın ise gün geçtikçe eski haline döndüğünü toprağı da iyileştirdiğini belirtiyor. Organik gübrenin avantajlarının anlatmakla bitmeyeceğini söylüyor.