Monitörde Hz Nedir Farkları Nelerdir

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 16 Kasım 2020 09:58
Monitörler bilgisayarlar için vazgeçilmez bir çevre birimidir ve görüntü alabilmemiz için mutlaka bir monitöre sahip olmamız gerekir.
Monitörde Hz Nedir Farkları Nelerdir

Yıllar önce tek tip üretilen ve tüplü olan monitörler günümüzde oldukça gelişti ve farklı farklı çeşitleri bulunuyor. Bu farklı çeşitlerine göre de fiyat farklılıkları bulunuyor. Ne için kullanacağınız veya nerede kullanacağınız sorularına cevap arayarak kendinize en uygun monitörü bulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak öncesinde bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. 

Monitörlerin Büyüklükleri ve Uyumluluk

Her monitörün kendine has bir boyutu bulunmaktadır ve farklı çeşitlerde giriş birimleri olmaktadır. Nerede kullanacağınıza bağlı olarak monitörünüzün boyutunu belirleyebilirsiniz. Günümüzde masaüstü bilgisayarlarda 24 inç ortalama monitör boyutu tercih edilmektedir ancak 18-32 inç aralığında istediğiniz bir monitörü tercih edebilirsiniz. Bunun yanında masaüstü bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın görüntü çıkışlarını öğrenmeli ve buna uygun bir monitör tercihi yapmalısınız. Yüksek Hz ve kaliteli aktarım için HDMI ve DisplayPort gibi görüntü aktarım yöntemleri kullanılmaktadır. Çıkış ve girişte farklılıklar varsa dönüştürücü kullanmanız gerekebilir, bu durum da monitörden alacağınız performansın yarı yarıya düşmesi anlamına gelecektir.

Dizüstü bilgisayarlar dahili olarak bir ekran sunmaktadırlar ancak günümüzde neredeyse hepsine ikinci veya üçüncü bir ekran takmak mümkün olmaktadır. Dizüstü bilgisayarın modeline ve amacına göre monitörünün de özellikleri değişmektedir.

Monitörde Hz Nedir? 

Monitörün boyutu ve uyumluluğu aşamasını geçtikten sonra en önemli konu monitörünüzün kaç Hz desteklediğidir. Hz, monitörün saniyede maksimum kaç kare gösterebileceğini belirtir. Bunu ekran kartının verdiği FPS olarak düşünebilirsiniz. Ki FPS ve Hz birbiriyle bağlantılıdır. Günümüz klasik monitörlerindeki sabit Hz değeri 60 iken, bu değer 240 hatta 360 seviyelerine çıkabilmektedir. Özellikle sürekli kare değişimine ihtiyaç duyan bilgisayar yazılımlarında yüksek Hz değerleri oldukça faydalı olabilmektedir. Bu sebeple çoğunlukla oyuncular yüksek Hz monitör arayışına girerler.

Bilgisayarınızda yüksek performanslı bir ekran kartı kullanıyorsanız ve herhangi bir oyunda 300FPS alıyorsanız, monitörünüzün de yüksek Hz değerine sahip olması gerekmektedir. Örneğini verdiğimiz bir bilgisayara 60Hz maksimum değere sahip bir monitör takarsanız, ne kadar FPS alırsanız alın, onu maksimum 60FPS olarak görebilirsiniz. Çünkü bunun üzerindeki işleme monitör tarafından yansıtılamaz. 60FPS değerinin altında bir FPS’e sahipseniz, o değeri görürsünüz. 

Yüksek Hz değerine sahip monitörlerde bağlantılar çoğunlukla DisplayPort ve HDMI üzerinden gerçekleştirilir. Diğer yöntemler eski kaldığı için yüksek Hz aktarım yapabilmeleri mümkün değildir.

60Hz Tatmin Eder Mi?

Monitörlerin Hz değeri arttıkça fiyatı da artmaktadır. Bu sebeple birçok kişi yüksek Hz monitör tercih etmez. Ancak bir bilgisayar oyuncusuysanız ve yüksek FPS sahibiyseniz, yüksek Hz monitör kullanmanız da tavsiye edilir. Günlük kullanımlarda 60Hz üstüne çok ihtiyaç duyulmamaktadır. Filmler ve diğer işler için 60Hz yeterli bir değerdir. Kullanım yerinize ve amacınıza göre monitörünüzü tercih edebilirsiniz. Kendinize en uygun monitörü bulmanız dileğiyle.