Mobil Oyunlar Bilgisayarda Nasıl Oynanır

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 10 Ağustos 2020 09:20
Bilgisayarda binlerce oyun bulunsa da, bazen telefonda oynanabilen oyunları da bilgisayar ortamında oynamak istiyoruz. Örneğin Pubg Mobile gibi oyunları bilgisayarda oynamak mümkün.
Mobil Oyunlar Bilgisayarda Nasıl Oynanır

Klavye ve fare ile mobil oyunları deneyimlemek isterseniz izleyebileceğiniz yöntemler bulunuyor. Bu yazımızda mobil oyunları bilgisayarımızda nasıl oynayabileceğimizi öğreneceğiz.

Emülatörler

Bilgisayarınıza telefon uygulamaları yüklemeniz mümkün değildir ancak bilgisayarınıza Android yüklerseniz telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz. Fakat bunun için Windows işletim sisteminden vazgeçmeniz gerekmez. Sanal cihaz oluşturarak bunun içine Android yükleyebilirsiniz veya hazır emülatör yazılımlarını kullanabilirsiniz. 

Emülatörler otomatik olarak bir sanal bilgisayar oluşturur ve bunun içine Android yazılımını yükler. Size sadece programı çalıştırmak kalır. Program açılır açılmaz klasik Android sayfasıyla karşılaşırsınız. Google Play’e girerek istediğiniz oyunu yükleyebilir ve oynamaya başlayabilirsiniz. Bunu bilgisayarınızın içinde bir tablet bulunması gibi düşünebilirsiniz. 

Fakat bu emülatörlerin düzgünce çalışabilmesi için güçlü bir işlemci gücü ve RAM’e ihtiyaç vardır. Sonuç olarak siz emülatörde oyun oynarken bile arkada Windows çalışmaya devam etmektedir. Bu da bilgisayarın aşırı yükleneceği anlamına gelmektedir. Tüm bunları karşılıyorsanız en iyi emülatörleri inceleyebiliriz.

BlueStacks

BlueStacks bir emülatör yazılımıdır ve uzun süredir piyasada mevcuttur. Bu sebeple kendini geliştirmiş ve günümüz Android telefonlarından farkı kalmamıştır. Ücretsiz olmasının yanı sıra birçok uygulamayı ve oyunu desteklemektedir. İsterseniz Whatsapp, Instagram bile kurabileceğiniz bu emülatör yardımı ile bilgisayarınızı android telefon gibi kullanabilirsiniz.

Bunun yanında online oyunları da oynayabilirsiniz. Bazı kişilerce bu haksız rekabet olsa da, Pubg mobile gibi oyunları bu sayede klavye ve Mouse yardımıyla oynayabilirsiniz.

Bunun yanında Nox Player, MEmu, Ko Player ve GameLoop isimli yazılımları da kullanabilirsiniz. Hepsi android emülatörü olan bu yazılımların bazıları sadece oyun odaklıdır ve sadece oyun indirmenize izin verir. Bunun sebebi oyunlarda daha iyi performans almanızın amaçlanmasıdır. Tüm bu yazılımları kendi web sitelerinden inceleyerek bilgi sahibi olabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Telefon oyunları gün geçtikçe hem grafik anlamında hem de dinamikler anlamında gelişiyor. Haliyle bu oyunları her yerde oynamak istiyoruz. Emülatörler bilgisayarlarda bu oyunları oynamamızı kolaylaştırıyor. Bu yazılımları denediğinizde pişman olmayacağınızdan eminiz. İyi oyunlar dileriz.