Mac Giriş Ekranınızı Özelleştirin

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 14 Ekim 2020 07:48
Mac cihazının çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Mac giriş ekranının özelleştirilmesi bu cihazların en sevilen özellikleri arasında olup bu işlemi gerçekleştirmek de oldukça basittir.
Mac Giriş Ekranınızı Özelleştirin

Mac Giriş Ekranı Kişiye Özeldir

Gelişen teknoloji her cihazda olduğu gibi Mac cihazının da birtakım özelliklere sahip olmasına vesile olmaktadır. Bu özelliklerden belki de en önemlisi cihazların özelleştirilebilir olmasıdır. Cihazların özelleştirilmesi kullanıcıların işini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda pratik kullanımı da beraberinde getirmektedir. Kuvvetle muhtemeldir ki Mac cihazınızın çeşitli özellikleri olduğunu biliyorsunuz. Peki Mac cihazında giriş ekranının ihtiyacınız doğrultusunda değişebileceğini biliyor muydunuz?

Mac giriş ekranını özelleştirmek, sanılanın aksine oldukça basittir. Teknolojik aletler kişiye özeldir. Dolayısıyla cihazların kullanımının da kişiye özel olması daha sağlıklı olacaktır. Örneğin giriş yaparken kullanıcı adı ve şifre oluşturmak istemeniz sizin en doğal hakkınızdır. Ya da şifreleri sık unutan biriyseniz girişte bir ipucu görüntülemek isteyebilirsiniz. Bunun gibi pek çok şeyi Mac giriş ekranına eklemeniz mümkündür. 


Mac Giriş Ekranı Nasıl Özelleştirilir?

Mac giriş ekranının büyük çoğunluğu sistem tercihlerinde bulunmaktadır. Mac giriş ekranının özelleştirilebilmesi için menü çubuğundan Apple menüsü kısmına geldikten sonra sistem tercihlerini tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra kullanıcılar ve ardından gruplar seçilir. Burayı kullanmamızın amacı kullanıcılar ve gruplar tercihlerinin kilidini kaldırmaktır. Pencerenin sol alt köşesindeki kilidi kaldırmanız gerekmektedir. Daha sonra sol bölmedeki oturum açma seçeneklerini tıklayın. Burada karşınıza giriş ekranında kullanmak istediğiniz çeşitli seçenekler karşınıza çıkacaktır. Burada yer alan otomatik giriş özelliği Mac’i başlattığınızda kimlik sorgulaması yapmadan doğrudan giriş yapmanızı sağlar. Giriş penceresini farklı göster seçeneği ise kullanıcı adı ve şifre ile Mac’e giriş yapmanızı sağlar. Uyku, yeniden başlat ve kapat gibi denetimleri giriş ekranında görmek istiyorsanız Uyku, Yeniden Başlat ve Kapat düğmelerini göster seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Giriş penceresinde Giriş menüsünü göster seçeneği Mac’te kullanılacak dili seçmenizi sağlar. Şifre ipuçlarını göster ise yanlış şifre girmeniz durumunda şifre ipuçlarının görüntülenmesine vesile olur. Şayet cihazınıza şifre ipucu eklemek veya değiştirmek isterseniz solda yer alan kullanıcılar arasından parolayı değiştir seçeneğine tıklayabilirsiniz. Tüm bunların dışında Hızlı kullanıcı değiştirme menüsünü farklı göster seçeneği ise cihazın menü çubuğundaki kullanıcılar arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlar. Son olarak, erişilebilirlik seçeneğinde ise sistemin size görüntülemek istediğiniz ögelerin kutularını işaretleme olanağı verdiğini göreceksiniz. Görüldüğü üzere bunlar ve bunlar gibi seçenekleri kullanarak Mac giriş ekranını özelleştirmek oldukça kolaydır.