Kök hücreden kalp!!!

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 4 Kasım 2016 18:34
Organ naklini konusunda yen bir çözüm bulundu oda kendi hücrelerinden organ üretmek.
Kök hücreden kalp!!!

Yapılan araştırmalara göre sadece amerikada kalp yetmezliğinden dolayı 5.000 hasta bulunmaktadır ve bunların hepsine yetecek o kadar kalp tabiki  yok. Ama bu yapılan yeni araştırmalarla birlikte 2.500 tanesine önümüzdeki yıl uygun kalp sağlanacağı söyleniyor. Kabul edersiniz ki bu da hele günümüzde baya zor bir şey bu kadar organ temin etmek hastalara.

Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu’nun beraber yürüttüğü en son çalışma; hastaların kendi hücrelerinden organ üretmeye çalışması.  Ve kalp üzerinden ilk denemeler şu an yapılmakta ve çok az bir zaman içinde tamalanması bitmesi an meselesi. Bunun yapılmasının amacıda ister kalp olsun ister başka bir organ olsun dönere uygun olsa bile maalesef vücuda girdiğinde vücut yabancı bir madde olarak algılayıp savunmaya geçebiliyor.  

Kök Hücreden Kalp Nasıl Yapılıyor

Labaratuvar ortamında kalbin yapımı hemen hemen baya bir kolaylaştı çünkü artık uygun kalıplara sahipler. Fakat maalesef halen tamamlanmış değil. Çünkü ne kadar kolaylaşmışta olsa kendisine has bir mimarisi var. Daha önceki çalışmalar içerisinde bazı sülosyon yardımı ile de  kalbi red edecek hücreleri ortadan kaldırıldı. Bu işlemde ilk olarak sadece fare ve maymun üzerinde denendi. Fakat bu seferki deney diğerlerini arkada bırakarak sadece insan kalbi üzerinde yapıldı. Bağıiçılardan alınan kalpler pek çok hücredeen ayırdılar pluripotent kök hücrelere dönüştürmeya çalışıyorlar çünkü pluripotent kök hücreleri vücuda çok kolay adapte edebiliyor.  

Şimdi bilim adamları ise besleyici bir solüsyon hazırlandı ve benzer koşullarda insan kalbine benzetmeyi başardılar. Yapılan kalbe benzer şeye elektrik şoku verildiğinde atmaya başlandığı saptandı.