Kholat Hakkında

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 6 Aralık 2016 12:01
Açık ara farkla dünyanın en korku verici oyunlarından kabul edilen Kholat hakkında bir şeyler söyleme vakti çoktan gelmişti sanıyoruz.
Kholat Hakkında

Puslu, soğuk ve bir o kadar da korkunç bir gecede Ural dağlarında, çevrenizde olup bitenleri keşfe çıktığınız oyunda esas amaç da zaten tam olarak bu: Keşif yapmak! Kholat'ın konusu, Dyatlov Geçidi vakası olarak bilinen, 2 Şubat 1959 gecesinde yaşanmış ve 9 adet dağcının esrarengiz bir şekilde ölümüyle sonuçlanmış olayın ardındaki gizemi çözebilmek için ciddi anlamda uğraşmanız gerekecek. Dyatlov Geçidi vakasındaki en büyük gariplik dağcıların gecenin bir yarısı çadırlarını içten yırtarak yalın ayak bir şekilde dışarıya kaçmaları.

Ayrıca çok zor bulunan cesetlerden 2 tanesinin kaburgası ve kafatası ilginç bir şekilde kırılmıştı. 
İşte Kholat'ta bu gizemli oyunun olduğu bölgede bir araştırma yapıyorsunuz. Oyun size çeşitli koordinatlar veriyor ve siz haritadaki o bölgelere giderek araştırma yapıyorsunuz. Haritada çeşitli kamp alanları var ve bu kamp alanlarından diğerlerine harita üzerinden geçiş yapabiliyorsunuz. 

Kholat Genel İnceleme

Oyuna genel çerçeveden baktığımızda grafik kalitesinin çok da iyi olmadığını görüyoruz. Özellikle 10 Haziran 2015’te çıkan bir oyuna göre gerçekten vasat diyebiliriz. Ancak olay gerçekten sadece grafik değil! Oyunda öyle bir ortam var ki o gün orada yaşananları size bir kez daha yaşatıyor. Kholat oynarken soğuk havayı ciğerlerinizde hissedebilirsiniz. Size tavsiyemiz bu oyunu gece oynamayın!  Garip yaratıklarla ilk karşılaşmanız psikolojik olarak etkilenmenize sebep olabilir. Ama yine de…

Genel inceleme demişken; oyunun steam sayfasındaki yorumların %75 kadarının olumlu olduğunu da hatırlatalım. Tek başına bu bile oyunun kalitesini kanıtlar nitelikte.