Karanlık Mod Nedir Nasıl Kullanılır

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 27 Eylül 2020 10:36
Teknolojik cihazlarda kişiselleştirme ve tema gibi ayrıntılar hepimiz için oldukça önemli bir konudur. Kendi zevk ve isteklerimize göre bir yerleri düzenleyebilmek isteriz.
Karanlık Mod Nedir Nasıl Kullanılır

Özellikle telefonlarda ve bilgisayarlarda bu tür düzenlemeleri sürekli yaparız. Fakat bugüne kadar birçoğumuzun varsayılan teması ve sosyal medya platformları gibi ortamlar beyaz veya açık renk olarak görüntülenebiliyor ve değiştirilemiyordu. Geçtiğimiz yıl birkaç telefon üreticisinin ve uygulama yapımcılarının aklına gece modu isimli bir fikir geldi.

Gece Modu (Karanlık Mod) Nedir?

Gece modu özellikle grafik tasarımcılar tarafından daha basit ve göz yormayan bir tasarım oluşturmak için türetilmiş bir şeydir. Birçok kişi tarafından hem kişinin göz sağlığı hem de telefonun sağlığı açısından faydalı olduğu düşünülmektedir. Göz sağlığı açısından kanıtlanmış herhangi bir durum bulunmamaktadır fakat gece modunun birçok kişiye çok daha kaliteli ve güzel geldiği belirlenmiştir.

Bunun yanında gece modu gerçekten de telefonunuzun sağlığına katkı sağlamaktadır. Gece modunda, varsayılan moda göre daha az pil tüketimi olduğu tespit edilmiştir. Bunun sebebi aydınlık fonlar yerine karanlık fonların kullanılması ledlerin daha az çalışmasını sağlamasıdır.

İlk olarak Apple telefonlarda gördüğümüz fakat uzun süredir bilgisayar ortamında kullanılan bu özellik gittikçe yaygınlaştı ve yaygınlaşmaya devam ediyor. 9.0 sürümünden itibaren Android telefonlara da gelen karanlık mod ile artık tüm cihazlar bu özelliği kullanabiliyor.

Gece Modu (Karanlık Mod) Nasıl Kullanılır?

Güncelleme almış yeni bir telefonunuz varsa karanlık mod özelliği telefonunuzda mutlaka bulunmaktadır.

Apple telefonlarda Ayarlara girerek, ekran parlaklığı menüsünden karanlık modu seçerek açabilirsiniz. Bu modu açtığınız andan itibaren menü arkaplanı siyah ve uyumlu aplikasyonlar da karanlık olacaktır. Bu modu kullanabilmeniz için Apple sürümünüzün iOS 13 ve üstü olması gerekmektedir. Bunun altında bir modele sahipseniz AppStore üzerinden “Dark Mode” yazarak uygulama indirebilir ve sizde karanlık modu deneyimleyebilirsiniz.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda ise eğer ki Android sürümünüz 9.0 üzerindeyse, ayarlar’a tıklayarak ekran menüsünden gece modunu açabilirsiniz. Bunun yanında üst menüyü genişleterek de gece moduna ulaşabilirsiniz. Eğer sürümünüz 9.0 altındaysa, Google Play üzerinden “Dark Mode” aratması yaparak gece modu uygulamalarını bulabilir ve indirerek kullanabilirsiniz.

Telefonunuzda gece modunu açtığınız zaman Instagram, Twitter, Facebook gibi uygulamalar otomatik olarak gece moduna geçeceklerdir. Bu tür uygulamalar için ayrı bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Fakat bazı uygulamalar kendi içlerinde gece modlarını barındırabilirler. Bu tür uygulamalarda sadece uygulamanın içerisinden gece modunu açıp kapatabilirsiniz.