Hyundai Soapbox

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 8 Kasım 2020 11:50
Hyundai, Güney Kore ve Asya ülkeleri başta olmak üzere tüm Dünya da oldukça popüler bir markadır.
Hyundai Soapbox

Ürettiği arabaların tasarımı ile dikkat çeken Hyundai bu sefer de evde tasarlanabilir kendin yap maket bir araç tasarladı. Bu kendin yap aracın asıl amacı evde geçirilen zamanı daha eğlenceli bir hale getirmek ve ev içi faaliyetlere yeni bir soluk getirmekken ulaşım için de kullanılabilecek şekilde çalışan bir araba yapmaktır.

Hyundai Soapbox Özellikleri ve Yapısı

Mini bir model olan Hyundai Soapbox, genellikle çocukların kullanması amacı ile aletler tarafından yapılan bir maket araba iken Hyundai bu aracın büyükler için de gayet kullanılabilir olduğunu söylüyor. İçeriğinde bulunan sağlam demir çubuklar ile arabanın zemini oluşturulduğu için görüşlerin büyük kısmı da, yetişkin insanları kullanabileceği yönünde. Uzunluğu 1 metre 76 santim, genişliği ise 1 metredir. Aracın parçaları gayet uygun bir fiyata bir paket içerisinde satılıyor. Hyundai Showroomlarında ve bazı belli başlı oto galerilerde bulunabilen bu pakette ahşadan, demirden pek çok malzeme çıkıyor. Ahşap malzemeler ve demir çubuklar ile gövdesi oluşturulan aracın direksiyonunu basit bir joystickten tekerleklerini de el arabası tekerleklerinden yapmak mümkün. Fren konusunda kolay yapıda bir hidrolik sistem kullanıldı. Oldukça güvenli olan bu araç kısa mesafe için kullanmaya çok uygun gözüküyor.

Hyundai Soapbox’ın Kurulumu ve Tasarımı

Yapması eğlenceli ve zahmetli kimine göre de oldukça kolay olan bu aracı yapmak için Hyundai’nin bir kullanma ve kurmak için kılavuzu olduğu gibi YouTube üzerine tasarım videosu da bulunmaktadır. Hem videosu izlenebilir hem de kılavuzdan yardım alınarak Hyundai Soapbox araç aşamalı ve kontrollü bir şekilde kurulabilir. Çocuklara yeni bir hobi edindirmek, dikkatlerini el becerisi gerektiren uğraşlara çekmek için ya da yetişkin kişiler yeni bir hobi edinmek için bu maket aracı yapabilirler. Hem insanların ufkunu ve el becerisini geliştirecek hem de eğlenceli zaman geçirilmesini sağlayacaktır. Bu aracın model çizimi ve tasarımı için pek çok mühendis bir arada çalıştı. Basit bir yapıda olmasına rağmen büyük bir emek istediği de aşikârdır. Olay sadece bir arabayı bir araya getirmek değildir. Mekanizmalara kurulduğu gibi bir milimetre kaymalar aracı kullanılamaz bir maket haline getirebilir. Tasarımı ve estetik görüntüsü üzerinde çok zaman harcandığı gibi kurma aşaması da uzun geçti. Hyundai bünyesindeki birçok mühendis Hyundai Soapbox tasarımına bir şeyler eklemiş ve soapbox maket araba son halini almış bulunuyor. 

Hyundai Soapbox sadece otomotiv sektöründe değil sosyal medyada da ilginç bir proje olarak bulunmuştur. Pek çok yerde viral olmakla birlikte övgüyü de toplamıştır. Zamanı en verimli şekilde değerlendirmenin kolay yollarından bir tanesi maket yapmakken işe yarayacak olan faydalı kullanılabilir bir şeyin maketini yapmak daha da verimli olacaktır. Farklı ilgi ve uğraş alanlarını denemek isteyenler de bu maket aracın parçalarını satın alarak kısa bir süre içerisinde Hyundai Soapboxlarını tasarlayabilirler.