Hackerlar Şimdi de Mavi Tikli Hesaplar ile Kurban Avlıyorlar!

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 22 Ağustos 2017 08:38
Hackerlar her geçen gün yeni yöntemler ile kurbanlarını belirlemeye devam ediyor. Bu sefer ise doğrulanmış hesaplara dadandılar!
Hackerlar Şimdi de Mavi Tikli Hesaplar ile Kurban Avlıyorlar!

Doğrulanmış hesaplar sahtekarlığı ve dolandırıcılığı önlemek için uzunca süredir Facebook, Twitter, İnstagram gibi platformlar sayesinde hayatımızda yer alıyor. Türkiye'de bazı kesimler mavi tikli bu hesaplara hala güvenmiyorken bazı kesimde direkt olarak güveniyor. Fakat güvenmemekte haklılar gibi...

Hackerlar yaptıkları sahte belgeler ile hesaplarına doğrulama başvurusu yapıyorlar. Haliyle sosyal medya platformları da onaylıyor. Ardından takipçilerine DM yoluyla keylogger, trojan gibi virüs içerikli yazılımlar yollayarak indirmesini istiyor. Doğrulanmış hesaplara güvenen kullanıcılar direk indireceği için işleri daha kolay oluyor. İndirince de tüm verileriniz ellerinde oluyor. 

Bu taktiğe kurban gitmemek için direkt olarak her gelen DM'de ki mesaja güvenmiyoruz. Doğrulanmış olsa dahi. Gönderen hesabın içeriğini, kayıt tarihini, takipçilerini vs göz önünde bulundurmak da fayda var.