Google Play Store Çalışmıyor ise Ne Yapmalı?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 21 Ekim 2020 16:41
Bilindiği gibi akıllı cihazlar bireylere çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Ancak bazen yaşanan hatalar kullanıcılar için can sıkıcı hale gelebiliyor. Google Play Store çalışmama durumu da bunlardan biri.
Google Play Store Çalışmıyor ise Ne Yapmalı?

Google Play Store android işlemci bulunan cihazlarda yer alan uygulama indirme mağazasıdır.


Google Play Store Çalışmama Sorunu

Aklınıza gelebilecek hemen hemen her uygulamanın ücretli veya ücretsiz olarak burada mevcut olması kullanıcılar için çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır gündelik hayatta. Ancak kimi zamanlarda play store çalışmıyor ya da play store çalışmayı durdurdu gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu can sıkıcı bir hal alıyor ancak sanılanın aksine sorunun üstesinden gelmenin pek çok yolu var ve her biri oldukça basit.


Google Play Store Çalışmıyorsa Yapılması Gerekenler

Google Play Store çalışmıyorsa denenmesi gereken ilk adım önbelleği temizlemektir. Bunun için ayarlar menüsünden uygulamalara girmeniz gerekmektedir. Daha sonra Google play store’a tıkladığınızda önce durdurmaya zorla seçeneğine, sonra verileri temizle seçeneğine, son olaraksa önbelleği sil seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Şayet bu adım sorununuz çözümlememişse bir diğer yöntemi denemelisiniz. Google Play Store’un önbelleğini ve verilerini temizlemiş olmanıza rağmen sorunla karşılaşmaya devam ediyorsanız, sorunu çözmeye yarayacak diğer yöntem cihazı yeniden başlatmaktır. Bunun için menü görüntüleninceye dek güç düğmesine basılı tutulmalıdır. Daha sonra kapat veya yeniden başlat seçeneğine dokunulmalıdır. Gerekmesi durumunda cihaz tekrar açılıncaya kadar güç düğmesine basılı tutulmalıdır. Tüm bunlara rağmen sorunun devam etmesi durumunda depolama alanınızı kontrol etmenizde fayda var. Zira depolama alanı azaldıysa cihaz uygulamaları indirmeyi veya yüklemeyi durdurabilir. Öte yandan Google Play Store’un sorunsuz çalışması için güçlü bir veri bağlantısına bağlı olunması gerektiği unutulmamalıdır. Tüm bunlara ek olarak SD kartın doğru ayarlanmaması kimi zaman bu probleme sebebiyet vermektedir, bu durumda SD kartın çıkartılıp takılması denenmelidir.

Google Play Store çalışmama sorunuyla karşılaşıldığında denenmesi gereken başka bir yol ise play store güncellemelerini kaldırma ve yeniden yüklemedir. Bunun için ayarlar menüsüne tıkladıktan sonra uygulamalar ve bildirimler kısmına geçilmelidir. Daha sonra Google Play Store’a tıklayın. Ekranın üst kısmında yer alan diğer bölümünden güncellemeleri kaldıra tıklayın. Bu işlemlerin ardından play store’u açın ve uygulama indirmeyi tekrar deneyin. Son olarak, android sistem güncellemelerini kontrol etmeniz ve cihazdan Google hesabını kaldırıp tekrar yüklemeniz Google Play Store sorununu çözümleyecek diğer yöntemler arasındadır.