Genç İnsanların Kanı Yaşlı Farelere Umut Oldu

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 22 Aralık 2016 08:07
Yanlış duymadınız. Bir gurup bilim adamı genç insanlardan aldığı kanı yaşlı farelere vererek büyük bir buluşa adım attılar. Yaşlı fareler gençleşti mi? Gençlik pınarı gerçek mi oluyor?
Genç İnsanların Kanı Yaşlı Farelere Umut Oldu

Gerçekten tartışma yaratabilecek olan bu deneyde, bilim insanları genç insanlardan aldıkları kanı yaşlı fare bedenlerine uygun bir şekil vererek, bu bedenleri bir şekilde dinçleştirebilecek bir yol arıyor. Yapılan deneyde 18 yaşlarındaki sağlıklı, dinç ve güçlü insanlardan alınan kan numuneleri 12 aylık farelere verildi. Bu farelere yaklaşık üç hafta boyunca, haftada 2 dozu aşmayacak şekilde insan kanı plazma şeklinde verildi. Kanın plazması sıvı olan kısmıdır. Bilim insanları sadece kanın sıvı olan kısmının gençleştirici etki yaratacağı görüşünde hem fikir. 12 aylık fareler ise aslında yaşlı sayılıyor çünkü farelerde 12. ay insanların 50. yılına denk gelir.

Daha sonra ise, insanlardan kan nakli yapılan hayvanların davranışları, kan nakli yapılmamış hayvanlarınınki ile karşılaştırıldı ve ortaya garip görüntüler çıktı. Taze insan kanı yaşlı fareler üzerinde gerçekten dinçleştirici bir etki yaratmıştı. Genç farelerde görüldüğü gibi vücut hareketlerinin değiştiği gözlemlendi. Aynı genç fareler gibi temiz havada, açıkta, dışarıda oynadıkları koştukları görüldü. Ayrıca bilim adamları, hayvanların bellek güçlerinin de arttığını belirtiyor. Labilent adlı testte detaylıca test edilen denek fareler diğer daha genç farelere oranla daha iyi sonuçlar elde etti. Bu da kesinlikle deneyin başarılı olduğunu gösteriyor. Şimdi insanlar üzerinde denenmesi için izin alınması ve bu deneyin insanlar üzerinde nasıl olacağı veya gerçekten işe yarayıp yaramayacağı konuşuluyor.