Game of Thrones Hakkında Bilinmeyenler

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 28 Kasım 2016 06:27
Dünyanın en çok izlenen dizisi olan Game of Thrones hakkında bilinmeyenleri sizlerle paylaşıyoruz.
Game of Thrones Hakkında Bilinmeyenler

George R.R. Martin’in serisinin asıl adı ‘A Song of Ice and Fire’(Buz ve Ateşin Şarkısı) idi. Fakat adının fazla ilgi çekmeyeceği düşünüldüğü için  dizinin adı değiştirildi ve serinin ilk kitabının da adı olan Taht Oyunları olması kararlaştırıldı. George R.R. Martin’in ‘A Song of Ice and Fire’ serisindeki olaylar tahmin edildiği gibi İngiltere tarihinden ilham alındı. 15. Yüzyılda yaşamış olan York ve Lancaster hanedanlarının karşılaştığı Güller Savaşı, Stark ve Lannister ailelerinin çatışmasının esin kaynağı oldu.

‘Game of Thrones’da olayların geçtiği Westeros kıtası ile Britanya adası arasındaki coğrafi benzerlikler de dikkat çekiyor.  
Dizinin Emmy ödüllüne sahip olan etkileyici başlangıç jeneriği o günkü bölümün geçtiği mekânlara göre farklılaşıyor.
Tyrion Lannister rolü için dizinin yazarı ve yapımcılarının aklındaki tek isim Peter Dinklage idi. Yapımcılar, Dinklage’tan başka birisini bulmayı düşünmediler bile. 

Game of Thrones En Merak Edilenler

Dizide Sansa Stark’ı oynayan Sophie Turner ve Arya’yı oynayan Maisie Williams, çok farklı karakterlere sahip iki kız kardeşi oynamalarına ve birbirlerini pek sevmemelerine rağmen gerçek hayatta çok iyi arkadaşlarmış.George R.R. Martin, dizideki rol seçmelerinde, dizide Osha’yı canlandıran Natalia Tena’nın rol için uygun olmadığını düşünüyormuş lakin seçmelerdeki performansını gördükten sonra onunla ilgili fikrini değiştirmiş.

Jaime Lannister rolündeki Nikolaj Coster-Waldau, dizinin bir bölümünü izlemeyi çok sevdiğini ve bu bölümde yer alan Tyrion’un Joffrey’yi tokatladığı sahneyi 10 dakika boyunca tekrar tekrar seyrettiğini belirtmiş. Joffrey Baratheon’u canlandıran Jack Gleeson’ in George R.R. Martin’den ‘Muhteşem performansın için seni tebrik ederim, herkes senden nefret ediyor.’ şeklinde bir mektup almış.