FPS Nedir Nasıl Arttırılır

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 1 Temmuz 2020 20:35
Bilgisayar oyunlarında ve monitörlerde karşımıza çıkan, herkesin oldukça önem verdiği fakat çok anlaşılmayan bir terim var, bu terimin adı FPS. Özellikle ekran kartının yoğun olarak kullanıldığı yazılımlarda önem kazanan FPS, ne kadar yüksek olursa kullanıcıya o kadar iyi bir deneyim yaşatıyor.
FPS Nedir Nasıl Arttırılır

Frame Per Second (FPS)

Saniyelik görüntü sayısı anlamına gelen FPS, bilgisayarda saniyede kaç ekranın geçtiğini belirten bir terimdir. İşlemci, ekran kartı, RAM ve SSD gibi değişken parçalara bağlı olarak performans değişimi gösteren FPS, akıcı bir bilgisayar deneyimi yaşamak için yüksek olmalıdır.

Bir kişinin ekranda kasma görmemesi için gereken minimum FPS değeri 30’dur. Bu da saniyede 30 karenin değiştiği anlamına gelmektedir. Fakat akıcı bir deneyim için minimum FPS 60 olmalıdır. 60FPS’ten sonrasını insan gözünün ayırt edebilmesi için profesyonel yazılımlar gereklidir. Oynadığınız bir oyunda 60 üzeri FPS alıyorsanız kasma yaşamanız mümkün değildir. Ama ne kadar yüksek FPS alırsanız o kadar iyi bir deneyim yaşarsınız. 

Monitör ve FPS

Monitörde bulunan Hz kavramı da FPS ile doğrudan ilişkilidir. 60Hz destekleyen bir monitörde 100FPS bile alsanız monitör onu 60PFS olarak yansıtacaktır. 144Hz monitörlerin olmasının sebebi de budur. Daha akıcı bir deneyim yaşamak isteyen oyuncular daha yüksek Hz ve Ms’ye sahip monitörler almaktadırlar. Fakat monitörün Hz seviyesi arttıkça fiyatı da artmaktadır. Nerdeyse tüm dizüstü bilgisayarlarda ise Hz değeri 60’dır. Oyuncu bilgisayarlarında ise bu değerler 75 veya 144 olabilmektedir. Playstation gibi oyun konsolları ise daha çok televizyonlarda kullanıldığı için sabit 60Hz ve 60FPS vermektedir.

FPS Nasıl Arttırılır?

FPS, başta da belirttiğimiz gibi bilgisayar bileşenlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple bir bilgisayarın belirlenen bir oyunda verebileceği maksimum FPS bellidir. Fakat çoğu zaman maksimum performansı almak mümkün değildir. FPS, oyunun gereksinimlerine ve bilgisayarın parçalarına göre değişir. Düşük gereksinimli bir oyunda 150FPS alırken, yüksek gereksinimli bir oyunda 30FPS bile alamayabilirsiniz.

FPS arttırmanın en iyi yolu bilgisayar parçalarını yenilemektir fakat elinizdeki parçalar ile maksimum performansı almaya çalışabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken yöntemler şunlardır;

  • Oyunu mümkün olabildiğince en düşük grafik ayarlarında oynamak
  • Oyun modu mevcut olan yazılımlar kullanmak
  • FPS’in önem kazandığı yazılımlarda (oyun gibi) arkaplandaki tüm programları kapatmak 
  • Bilgisayarınızın hem fiziksel hem yazılımsal temizliğini düzenli olarak yapmak
  • Ekran kartınızın gücünü sadece oyuna vermek
  • İşletim Sisteminde yük bindiren özellikleri kapatmak

Bu yöntemleri uygulayarak FPS’inizi az da olsa arttırabilirsiniz. Bu yöntemleri uyguladığınızda 50FPS aldığınız oyunda 60-70FPS alabilirsiniz. 

Yüksek FPS meraklıları için, yüksek bilgisayar donanımları kesin çözümdür. 5FPS aldığınız bir oyundan aynı parçalarla 30FPS üzeri alabilmeniz imkânsıza yakındır. Bu sebeple bilgisayarınızı veya bilgisayar parçalarınızı yenilemeniz gerekmektedir. Umarız bir gün istediğiniz FPS değerlerine ulaşabilirsiniz.