Eskiden Popüler Olan Bilgisayar Oyunları

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 23 Eylül 2020 17:00
Bazı oyunlar vardır, hiç unutulmazlar ve efsane olurlar. Her dönemde oynanan ve hiçbir zaman eskimeyen bu oyunları her yaştan kişinin hayatında en az bir kere oynaması gerekmektedir.
Eskiden Popüler Olan Bilgisayar Oyunları

Bu yazımızda da bu oyunları öğrenmeniz ve oynamanız açısından sizlere tanıtacağız.

1.    Age Of Empires 2

Strateji oyunlarının çağ atlamasını sağlayan, şu an bile yüzbinlerce kişi tarafından oynanan bir oyun olan Age Of Empires 2 ile karşınızdayız. Hatta o kadar çok oyuncusu var ki, firma Age Of Empires HD versiyonunu üretti. İster tek başınıza oynayabildiğiniz isterseniz de arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bu oyunu Steam üzerinden edinebilirsiniz.

2.    Need For Speed Underground 2

Need For Speed’in unutulmaz oyunu olan Underground 2, araba ve yarış sever herkesin mutlaka oynaması gereken oyunlardan biri. Yıllar boyunca eskimeyen ve popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen bu oyun sayesinde diğer yarış oyunları bile sevilmedi. Tüm yarış oyunlarının baştan yaratılmasını sağlayan bu oyun hem dinamikleri hem de araba kişiselleştirme açısından devrim niteliği taşıyor.

3.    Half-Life

2 oyundan oluşan ve 2000’li yılların efsane oyunu olan Half-Life, Valve firmasının yükselmesini sağladı ve bugünkü Steam’in oluşmasını sağladı. Counter Strike gibi oyunların da öncüsü olan ve savaş oyunları konusunda çığır açan Half-Life hem hikâyesiyle hem de zamanının grafikleriyle oldukça ilgi çekmişti. Kendine gamer diyebilen herkes, mutlaka bu oyunu birkaç kez oynamıştır. İsterseniz hemen Steam üzerinden oyunu satın alabilirsiniz.

4.    Call Of Duty Modern Warfare Serisi

Hikâyesi sayılı oyunlar arasına giren, karakterlerle hiçbir oyunda kurmadığımız kadar bağ kurmamızı sağlayan ve efsaneler doğurmuş olan bu oyunumuz, sadece savaş oyunu severlerin değil, herkesin oynaması gereken bir oyun. 3 bölümden oluşan bu oyunumuzda birden fazla karakteri yönetiyoruz ve hayat hikâyelerini görüyoruz. Bunun yanında gelişmiş silah dinamikleri ve dönemine göre oldukça iyi grafikleri ile Modern Warfare sıkılmadan oynayacağınız muhteşem bir oyun.

5.    Counter Strike 1.6

Half-Life oyun kodlarının düzenlenmesi ile elde edilen ve arkadaşlarınızla karşılıklı mücadele edebileceğiniz bir savaş oyunu olan Counter Strike, sadece çıktığı gün değil bugün bile gelişmeye ve oyuncu kazanmaya devam ediyor. Oyunun son versiyonu olan ve milyonlarca oyuncuya sahip olan CS:GO, bu oyunun gelişmiş versiyonu niteliğinde. Temelden bu oyunu oynamak isterseniz CS 1.5 gibi oyunlarla başlayabilirsiniz. Steam üzerinden tüm sürümleri satın alabilirsiniz.

6.    Grand Theft Auto: Vice City

GTA serisini hepiniz biliyorsunuzdur. Son 7 yıldır GTA5 oyunu geliştirilmeye devam ediliyor. Biz GTA6’yı bekliyoruz ancak yakın zamanda çıkması beklenmiyor. Bunun yanında GTA’nın bugünkü popülerliğine ulaşmasını sağlayan oyunlar da bulunuyor. Bunlar GTA3, Gta Vice City ve San Andreas. 2000’li yıllarda çıkan ve herkesi kendine hayran bırakan bu oyunlar ile açık dünya oyununun ne olduğunu öğrendik ve bilgisayar oyunlarında kendi hayatlarımızı oluşturduk. Sadece GTA5 oynadıysanız ve diğerlerini oynamadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir. Hem hikâyeleri ile hem de kendilerine ait dünyalarıyla tüm GTA oyunlarının sizi çok eğlendireceğinden emin olabilirsiniz.

7.    Super Mario BROS.

Birçoğumuzun çocukluk oyunu olan ve oyun sektörünü baştan yazan bir oyun olan Super Mario BROS, birçok çeşidi üretilmiş ancak Atari’deki tadı vermemiş oyundur. Orijinalini bulabilirseniz mutlaka oynamanız gereken, temel olarak bir tesisatçının zorlu parkurları aşarak prensesi kurtarması üzerine kurgulanan bu oyun, bugüne kadar en çok satış yapan oyunlardan birisi.

8.    Legend Of Zelda: Ocarina of Time

Çıktığı dönemde çok düşük dosya boyutuyla çok büyük bir haritaya sahip olan, yorumcular tarafından tüm zamanların en iyi oyunu olarak gösterilen ve Legend Of Zelda serisinin en iyi ve en bilinen oyunu olan Ocarina of Time, tüm oyun severlerin girip görmesi gereken bir oyun. Klasik RPG tarzı oyunların temelini oluşturan Legend of Zelda Ocarina of Time sadece 30mb ve hemen indirilebiliyor. Günümüz oyunlarına göre kötü grafiklere sahip olması kesinlikle sizi yanıltmasın.

9.    Max Payne

Bu oyunumuz hayatı güllük gülistanlık olan bir memurun ailesinin öldürülmesi ile başlıyor. Kendini büyük bir kâbusun içerisinde bulan Max Payne, bütün şifreleri çözmeye ve bu kâbustan çıkmaya çalışıyor. Dönemin en güzel hikâyelerinden birine sahip olan Max Payne, dinamikleri ile de oyun sektöründe çığır açmayı başardı.

10.The Elder Scrolls V: Skyrim

Devasa bir açık Dünya, muhteşem bir hikâye, özel dinamikler ve RPG sistemine sahip olan bir oyundan başka ne isteyebilirsiniz ki? Tüm bu özelliklere sahip ve ortalamanın üstüne grafikleri ile muhteşem bir oyun olan Skyrim, hayatınızda en az bir kere oynamanız gereken bir oyun. Steam üzerinden satın alabileceğiniz bu oyun ile hikâyeye kapılıp saatin nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz.

Tüm bu oyunların yanında eskiden popüler olan ve halen popülerliğini devam ettiren birçok oyun bulunmakta. Bu oyunların birçoğunu ücretsiz olarak indirebilirken, bazıları halen Steam üzerinden uygun fiyatlara alınabiliyor. Bunun sebebi birçok oyunun çevrimiçi versiyonun geliştirilmiş olması ve arkadaşlarınızla oynayabilme avantajı. Umarız en kısa süre içerisinde bu oyunları oynayabilir ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.