Düşük Sistem Dostu 10 Oyun

Yazar Nail Burak Tavrağ / 20 Temmuz 2020 15:16
Son günlerde pc parçası almak çok zorlaştı bizde sizin için düşük sistem gerektiren oyunlardan en beğenilen 10 oyunu bu yazımıza taşıdık.
Düşük Sistem Dostu 10 Oyun

Düşük Sistem Dostu 10 Oyun

Teknoloji geliştikçe oyunların grafik ve sistemsel özellikleri de gelişmeye başladı. Bu gelişmeye bağlı olarak daha kaliteli ve detaylı oyunlar piyasaya sürülmeye başlandı. Özellikle günümüzdeki, mümkün olduğunca gerçekçi grafikler yapma merakı tahmin edilemez düzeyde kaliteli oyunlarla karşılaşmamıza sebep oldu. Ancak bu oyunların oynanabilmesi için insanların bilgisayarlarında sahip olmaları gereken sistemler de güçlenmeye başladı. Bu sistemlerin sadece Türkiye’de değil, dünya çapında çok pahalı olması oyuncuları eski oyunlara yöneltmeye başladı. Düşük sistem gereksinimli oyunlar olarak da nitelendirilebilecek olan eski oyunlardan hem grafik hem de hikaye anlamında kaliteli olanları bu listemizde görebilirsiniz.

Mount And Blade Warband

Dünyadaki popüler strateji oyunlarından biri olan ve bir Türk geliştirici şirketi tarafından piyasaya sürülen Mount And Blade- Warband, oyuncuların ordu kurmasına ve istedikleri bölgeyi fethedebilmesine olanak sağlıyor. Bu oyunda oyuncular, isterse kaleleri kuşatıyor, isterse de kendi üzerine gelen saldırıları bertaraf edebilmek için taktikler yapıyor. Bu oyunu oynayabilmek için ise bilgisayarların İntel Pentium 4, 2.0 GHz, 512 MB RAM, 64 MB ekran kartı, 900 MB depolama alanına sahip olması yeterli.

Dragon Age: Origins

Metin 2 tarzı rol yapma oyunlarını seven kişiler için en doğru seçeneklerden biri olan Dragon Age: Origins, BioWare şirketi tarafından piyasaya sürülmüş. Derin bir hikaye anlatımına sahip olan bu oyunda ana karakter, kötü amaçları olan yaratıkları yok etmeye çalışıyor. Oyunculara da burada büyük bir iş düşüyor. Çünkü oyun savaşırken kullanılacak çeşitli taktikler, yetenekler ve hareketler bulunuyor. Oyuncuların bu oyunu oynayabilmek için minimum olarak, İntel Core 2, 1,4 Ghz CPU’ya, 1 GB üzerinde RAM’e, Nvidia GeForce 6600 GT ekran kartına ve 20 GB depolama alanına sahip olması gerekiyor.

Portal 2

Valve şirketinin piyasaya sürdüğü en popüler oyunlardan biri olan Portal 2 tam anlamıyla bir akıl oyunu. Bu oyunda portal gun aracılığıyla 2 adet karadelik açılıyor. Bu karadeliklerden biri giriş deliğiyken diğeri ise çıkış deliği görevi görüyor. Bu silahı akıllıca kullanarak ana karakterin odadan kurtulması amaçlanıyor. Bu oyunu oynamak için oyuncuların minimum olarak şöyle bir sisteme sahip olması gerekiyor: 1GB RAM, 7.6 GB depolama, Nvidia GeForce 7600 ekran kartı, İntel Pentium 4 CPU.

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2 oyunu,Scs Software tarafından çıkarılmış olan bir simulasyon oyunudur.19 Ekim 2012’de Microsoft Windows için çıkmış olan bu simulasyon günümüz Avrupasını temel almıştır.Dönem dönem Steam’de bu simulasyon %75’lere varan indirimlere oyunculara sunulmaktadır.Özellikle direksiyon seti ile eğlence kat sayısı artan bu oyun uzun saatler keyif alabileceğiniz bir simulasyon haline dönüşmektedir.Oyuncuların bu oyunu oynayabilmek için minumum olarak sistemleri,Dual Core CPU 2.4 GHz,4 GB RAM,Geforce GTS 450-class ekran kartı(Intel HD 400),3GB depolama alanına sahip olması gerekmektedir.

Outlast

Outlast,Red Barrels tarafından yapılan ve yayınlanan bir hayatta kalma-korku oyunudur.Oyunda Miles Upshur adındaki gazetecinin,ilginç ve garip olayların olayların olduğu konuşulan bir akıl hastanesini araştırıp,haber yapmak için el kamerası ile tek başına girdikten sonra başına gelen olaylar konu alınmıştır.Oyunun birde Whistleblower adında bir DLC’si bulunmaktadır.Unreal Engine 3.5 motoruyla yapılan Outlast oynayanları adeta oyunun geçtiği ortamı hissettirmektedir.Bu oyunu oynayabilmek için gereken minumum özellikler ise,2.2 GHz Dual Core CPU,2 GB RAM,512 MB NVIDIA Geforce 9800GTX/ATI Radeon HD 3xxx series ekran kartı,5 GB depolama alanına sahip olması gerekmektedir.

Sid Meiers Civilization V

Sid Meiers Civilization V,Firaxis Games tarafından geliştirilen 4x strateji oyunudur.Oyunda rastgele kurulmuş haritalarda bir medeniyetin kontrolünü tarih öncesi zamanlardan geleceğe kadar uzanan geniş bir zaman aralığında ele alınmıştır.Oyun içerisinde kazanmanın farklı türleri mevcuttur.Bu kazanma türlerine oyun içi araştırmalar,diplomatik hamleler,keşifler,ekonomik yönde geliştirmeler,yönetim ve askeri zaferlerle ulaşılabilmektedir.Serinin bir önceki oyunundan farklı olarak bu oyunda kare parçalarının yerine altıgen parçalara ve yeni oyun motoruna sahiptir.Oyunda savaş sistemi değiştirilmiş olup aynı zamanda yeni bir din ve casusuluk sistemi eklenmiştir.Bu oyunla birlikte şehirler ise artık kendilerini savunabilmektedirler.Oyunun oynanabilmesi için gereken minumum özellikler,Intel Core 2 Duo 1.8 GHz yada Amd Athlon X2 64 2.0 GHz,2 GB RAM,256 MB ATI HD 2600XT yada 256 MB nVidia 7900 GS ekran kartı,8 GB depolama alanına sahip olunması gerekmektedir.

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2,birinci şahıs co-op olarak oynayabildiğiniz video oyunu Valve Corporotion’ın ödüllü oyunu Left 4 Dead serisinin ikinci oyunudur.Left 4 Dead’de de kullanılmış olan Source motoru bu oyunda da kullanılmıştır.Oyun insanları zombiye çeviren bir salgında hayatta kalan dört kişinin zombilerle olan mücadelesini konu almaktadır.Hayatta kalanlar,kurtarma araçlarına gidebilmek için her bölümün sonunda olan güvenli odalara,kontrol noktalarına savaşarak ulaşmak zorundadır.İlk oyundan farklı olarak yeni özel efektler,yakın dövüş silahları ve 5 yeni mücadele paketi içermektedir.Oyunun minumum ihtiyaç duyduğu sistem ise Pentium 4 3.0 GHz,2 GB RAM,ATI X800 yada Nvidia 6600 ekran kartı,13 GB depolama alanıdır.

Crysis

Crysis,Crytec tarafından geliştirilmiş,Electronic Arts tarafından ise yayımlanmış bilgi-kurgu tarzı video oyun serisidir.Oyunda CryEngine grafik motoru kullanılmıştır.Oyun Birinci Şahıs Nişancı kategorisinde yer almaktadır.Seri olarak planlanmış üçlemenin ilk oyunudur.Oyundaki olaylar Kuzey Kore sahili çevresinde konumlanan adada antik bir uzaylı aracı keşfedildiği 2020 yılı gelecek kurgusu içerisinde gelişmektedir.Tek oyunculu mücadele kısmı Nomad kod isimli USA Delta ekibinde görev yapan Jake adında bir askerin rolünü bizlere sunmaktadır.Oyundaki karakter geleceğe ait çeşitli silahlar ve nano giysi ile donatılmıştır.Oyuncu Crysis’te bir yandan Kuzey Kore ordusu ile mücadele verirken bir yandanda uzaylılarla savaşmaktadır.Oyunu oynayabilmeniz için gereken minumum sistem,Intel Core 2 Duo 2.0 GHz yada AMD Athlon 64 X2 4400+ işlemci,1GB RAM,256 MB ekran kartı ve 12 GB depolama alanına sahip olmalıdır.

Bioshock Infinite

Bioshock Infinite,Ken Levine tarafından tasarlanmış Irrational Games’in geliştirdiği Birinci Şahıs Nişancı video oyunudur.Oyunun dağıtımı 2K Games tarafından sağlanmıştır.Oyunun hikayesi 1912 yılında geçmektedir.Karakter,bir bay ve bayan tarafından deniz fenerine bırakılır.Oyunun karakteri olan Booker kapısında sadece,kızı bize getir ve borçlarını sil yazan deniz fenerine girer.Burada,onu Columbia adlı gökyüzü şehrinde esir olarak tutulan Elizabeth isimli genç kızı kurtarmaya çalışacaktır.Oyuncu oyun boyunca Booker karakterini kontrol etmekte olup,Elizabeth ise tamamen bilgisayar kontrolündeki partneri olarak oyunu sürdürecektir.Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi silahlar,teçhizatlar ve Vigor adı verilen psikokinetik güçler oyunda yer almaktadır.Oyunun oynanbilmesi için gereken minumum sistem,Intel Core 2 Duo 2.4 GHz veya AMD Athlon X2 2.7 GHz işlemci,2 GB RAM,512 MB ekran kartı ve 20 GB depolama alanına sahip olmalıdır.

Don’t Starve

Don’t Starve açık dünyada gerçekleşen aksiyon-macera oyunudur.Klei Entertainment tarafından yapılmış olup aynı zamanda yine aynı firma tarafından yayımlanmıştır.Oyun Wilson adlı bilim adamının kendini karanlıkta ve zor bir dünyada hayatta kalma mücadelesi ile başlar.Oyuncular Wilson’ı hem bedensel hemde ruhsal açıdan sağlıklı ve aç bırakmamaya çalışırken aynı zamandada kendisini öldürmeye çalışan birçok doğaüstü düşmandan korumalıdırlar.Oyunda fare ile tıklama ve işaretleme yapılırken diğer eylemler klavye ile yapılmaktadır.Oyundaki amaç mümkün olduğunca uzun hayatta kalabilmektir.Ekranın üst köşesinde gün sayacı görülmektedir.Oyundaki diğer karakterlerin kilidi oyundaki geçen sürenize bağlı olarak kazanımlarınız ile açılmaktadır.Oyunun oynanabilmesi için gereken minumum sistem,1.7 GHz işlemci,1 GB RAM,256 MB ekran kartı ve 500 MB depolama alanına sahip olunmalıdır.