Dünyanın En Ünlü 5 Kadın Programcısı

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 30 Ekim 2016 08:50
Programlama günümüzün en popüler ayrıca en zor mesleklerinden biri. Yoğun stres ve iş yükü sizi bazen yıldırabiliyor.
Dünyanın En Ünlü 5 Kadın Programcısı

Her ne kadar ilk programcı kadın olsa da bu sektörde başarılı olan kadın bulmak günümüzde biraz zor. Daha çok başarılı programcıların neredeyse hepsi erkektir. Bizde bu makalemizde aradan sıyrılan kendini ispatlamış kadın programcıları sizlerle tanıştırdık.

Tabikide ilk sıramızı Ada Lovelace a ayırmassak haksızlık etmiş oluruz Ada Lovelace bildiğiniz gibi ilk kadın programcıdır ve yazmış olduğu algoritmalar ile kendini çokça ispatlamıştır.

1. Sara Haider

Ada Lovelace dan sonra ilk sıramızda Sara Haider var. Şuanda Twitter'da önemli bir yazılım mühendisi olarak çalışmaktadır. En belirgin özelliği zamanla uzmanlaştığı Android uygulama geliştirmesidir. Twitter a katılmadan önce PA Consulting Group ve Google için de çalıştı. Ayrıca Sara Vine ın beynidir.

2. Amanda Wixted

iPhone oyunlarının vazgeçilmez programcısı Amanda Wixted. Hemen hemen herkesin oynadığı Farmville oyununun geliştirilmesinde çok büyük bir öneme sahiptir. FUN Technologies de işe başlayan Wixted burada 10 adet çok oyunculu mobil oyun yazmıştır. Ayrıca sıra tabanlı strateji oyunları ilede çalışmıştır. Şuan ise kendi şirketinde ufak çaplı şirketlere yazılım desteği veriyor. 

3. Jade Raymond

Şu an bu makaleyi okuyan herkes mutlaka Assasin’s Creed oynamıştır. Jade Raymond Assasin’s Creed in yapımcısı olduğunu duyduğunuzda sanırım biraz şaşıracaksınız. Jade ayrıca Toronto daki Ubisoft merkezinde müdür olarak görev yapıyor. Ayrıca Electronic Arts'ın Motive Studios un kurucusudur. Montreal ve Marianopolis College St George Okulu'ndan mezun oldu ki bu okul en ünlü programcıların yetiştiği bir okuldur. İlk şirketi Sony dir. Burada programcı olarak çalıştı. Şu an ise aktif olarak Sims Online projesinde çalışıyor.

4. Corrinne Yu

Corrinne Yu oyun programcıları arasında çok ünlüdür. Programlamadan önce elektrik mühendisliği olarak çalıştı. Halo 4 oyununda bu bayan arkadaşımızın katkısı çok büyüktür. Ayrıca Borderlands, Zombi, Unreal Engine 3 ve Brothers gibi oyunlarda da emeği büyüktür. Nükleer Fizik araştırmalarında 2009 yılında ulusal ödül kazandı. Şu an hala daha Microsoft Studios da yazılım mimarı olarak çalışıyor.

5. Tracy Chou

Tracy Chou en iyi kadın programcı örneklerinden biridir. Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisans Derecesi ile dünyadaki programcılar arasında önemli bir yeri var. Tracy en büyük Teknoloji şirketlerinde çalıştı. İşte onlardan bir kaçı 

  • Rocket Fuel Inc.
  • Google
  • Facebook