DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? En Güncel DNS Adresleri

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 28 Eylül 2020 16:34
Herhangi bir siteye erişim engellendiğinde en sık DNS ayarları nasıl değiştirilir sorusu soruluyor.
DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? En Güncel DNS Adresleri

Bakıldığında DNS ayarları nasıl değiştirilir sorusunun yanıtı, aslında direkt olarak belirlenen aşamaları tek tek tamamlamanız durumunda olacak şeklide yanıtlanabilir. Son derece basit bir işlem olduğundan, herhangi bir şeklide tedirgin olmanıza gerek yok. İşlemlerin en hızlı şekilde tamamlanması da sağlanıyor olacaktır. Değerlendirip, bu alanda bilgi alabilirsiniz.

DNS Ayarları Değiştirme (Windows 10)

DNS ayarlarının değişmesi için kullanılan Windows önemli olmak ile birlikte, sizin yapacağınız işlem de önemlidir. tek tek işlemlerin tamamlanması ile değişim işleminin gerçekleşmesi sağlanır. Hemen ardından, direkt olarak giriş işlemi ile kontrol de sağlanacaktır. Bunu bilerek, sorunsuz bir şekilde giriş işleminin hemen sonrasında işlemlerin tamamlanması da sağlanacaktır.

Adım adım DNS değiştirmek;

İlk olarak ekranın sağ altında bulunan ağ simgesine sağ tıklamanız gerekiyor. Bu alandan Ağ ve İnternet ayarları sayfasını açmanız gerekiyor. Hemen ardından çıkan sayfada bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Buraya tıklayarak o menüyü açın. Açılan ağ bağlantıları sekmesi üzerinden ise kendi ağınızı bulmanız ve ardından özellikleri açmanız gerekiyor. Hemen ardından ise internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) üzerine tıklayarak, bu özellikler üzerinden butona tıklayarak değişim sağlanacaktır.

Verilen aşamaların tamamlanmasından sonra DNS ayarı değiştirmek için yapmanız gereken DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğinin işaretlenmesi. Bu durumda kutulara Name SERVER adreslerinin yazılması gerekiyor. Yazma işlemi tamamlandıktan sonra ise tamam butonuna basmanız yeterlidir. Ayarlara giderek, isteğe bağlı olarak komut satırını açıp, ipconfing/flushdns kodunun yazılması yeterlidir.

En Güncel DNS Adresleri

Belirlenen alana gelmenizin ardından, elbette bu alanda kullanılacak olan DNS adreslerine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için de güncel olan DNS adresleri üzerinden işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. En kolay şekilde DNS’nin belirlenmesi, hızlı bir şeklide yazılması ve direkt olarak değişimin ardından yasaklı sitelere erişim ve diğer avantajların sağlanması mümkün olacaktır. En güncel DNS adresleri ve diğer adresler ile sorunsuz bir şekilde internet kullanımının olması mümkün. Seçim sizin.