Dahili (Onboard) Ekran Kartı ile Oynayabileceğiniz Oyunlar

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 29 Ağustos 2020 08:44
Ortalamanın altında, kötü sayılabilecek bir bilgisayarınız varsa ve oyun oynamak istiyorsanız üzülmeyin, her türlü bilgisayarla oynanabilecek oyunlar bulunuyor.
Dahili (Onboard) Ekran Kartı ile Oynayabileceğiniz Oyunlar

Bilgisayarınızda ekran kartı yoksa yani sadece dâhili ekran kartı mevcutsa, oynayabileceğiniz oyunlar hâlâ bulunuyor. Bu yazımızda böyle bir bilgisayarınız bile varsa oynayabileceğiniz en iyi oyunları listeleyeceğiz.


1.    Max Payne 2

Bir zamanlar devrim yaratan bu oyunumuzda ünlü bir dedektif olan Max karakterini canlandırıyoruz. Heyecanlı dedektif ve çatışma sahneleri ile hikâyesine sizi bağlayacak olan Max Payne 2, bugüne kadar oynamadıysanız mutlaka oynamanız gereken bir oyun. Aşırı düşük sistemlerde bile çalışan oyunumuzla kasma sorunları yaşamadan kaliteli bir oyun oynamanın tadına varabilirsiniz.


2.    Starcraft 2

Bilim kurguyla harmanlanmış olan efsanevi strateji oyunlarından biri olan Starcraft 2, eskimeyecek türden bir oyun. Kaliteli bir hikayesiyle birlikte gelen Starcraft istenirse online olarak da oynanabiliyor. Bu açıdan hem arkadaşlarınızla hem de tek başınıza eğlenebileceğimiz oyunumuz neredeyse her bilgisayarda çalışabiliyor.


3.    Terraria

Minecraft oyununun iki boyutlu versiyonu olarak görülen, keşfe dayalı açık dünya oyunu Terraria oldukça düşük sistemlerle dahi oynanabilen bir oyun. Oyunumuzun konusu hayatta kalmak, keşfetmek, madencilik yapmak ve savaşmak üzerine kurulu. Değişik yapısıyla 2 milyondan fazla satan bu oyunu şuan bile yüzbinlerce kişi oynuyor.


4.    Undertale

Uçuk kaçık ve sonsuz bir hikâyeye sahip olan bu oyun, 2015 yılında çıktığından beri bir kısım tarafından hayranlık seviyesinde sevilirken, bir kısım bu oyundan nefret ediyor. Sebebini net olarak bilmesek de oyunun Dünya’sı oldukça büyük ve maceradan maceraya atlayabiliyorsunuz. Eski bir oyun olmadığı için kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz Undertale, içerisinde 1GB RAM olan her bilgisayarda çalışabiliyor.


5.    Call Of Duty 2

Call Of Duty oyunlarını mutlaka duymuş ve oynamışsınızdır. Savaş oyunlarını baştan yazan Call Of Duty oyunlarının efsanesi niteliğinde olan Call Of Duty 2’de 2.Dünya savaşında savaşıyorsunuz. Derin bir hikâyeye sahip olan bu oyunumuzda oldukça keyifli vakitler geçireceğinizden eminiz.


6.    Stardew Valley

Simülasyon ve rol yapma oyunu olan Stardew Valley, kafa dağıtmak için köye yerleşmeye karar vermiş bir karakterimizi konu alıyor. Bu karakterimizle çiftlikler yapabiliyoruz, madenlere girebiliyoruz, evlenip çocuk bile yapabiliyoruz. 2016 yılında piyasaya sürülmesine rağmen en düşük sistemlerde bile çalışabilmesiyle dikkat çeken Stardew Valley’in oldukça eğlenceli bir oyun olduğunu belirtelim.


7.    Need For Speed Underground 2

Tüm yarış severlerin oynaması gereken efsaneleşmiş oyun UnderGround 2 ile sokak yarışçılarının dünyasına katılabilir ve sizde gazlayabilirsiniz. Çeşitli modifiye çeşitleri, kaliteli arabaları ve dönemine göre inanılmaz dinamikleri ile NFS’nin efsanesi olan UnderGround 2 her tür bilgisayarda çalışabilecek durumda. Hemen ücretsiz bir şekilde indirip oynamaya başlayabilirsiniz.


Bonus: GTA 3 ve GTA Vice City

İlk defa bizi üç boyutlu oyunlarla tanıştıran ve hikâyeleri efsane ötesi olan iki oyunu sizlere tanıtmak isteriz. Çocukluğumuzda hepimizin oynadığı bu oyunlar hala birçok oyuna taş çıkartacak seviyedeler. İsterseniz yine bu oyunları indirebilir ve en baştan hikâyelerini yaşama fırsatı bulabilirsiniz. Bu oyunlar herhangi güçlü bir ekran kartına ihtiyaç duymuyor fakat işlemcinizin çok eski olmaması gerekmekte. Intel Pentium veya i3 eski nesil işlemciler ile rahatlıkla bu oyunları oynayabilirsiniz.

Listemizde bahsettiğimiz oyunların yanında daha birçok oyun düşük sistemler ile oynanabiliyoruz. Oyun sitelerinden bilgisayarınızın parçalarına göre hangi oyunları oynayabileceğinizi sorgulayabilirsiniz. Veya Steam mağazasında bilgisayar özelliklerinize göre araştırma yapabilirsiniz. Her model ve marka bilgisayarda oyun oynanabileceğini unutmayın. Kötü bilgisayar yoktur, donanım gereklilikleri yüksek bilgisayar vardır.