Az bilinen Cüce Galaxy Hubble Snaps dan nefes kesen görüntüsü

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 23 Kasım 2016 05:12
NGC 4789A, yaklaşık 14 milyon ışık yılı uzaklıkta küçük bir galaksi, NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu, bu görüntüyü yakalamış durumda ve nefes kesen görüntüsü insanı büyülüyor.
Az bilinen Cüce Galaxy Hubble Snaps dan nefes kesen görüntüsü

NGC 4789A Berenices Coma takımyıldızında 13. büyüklüğünde düzensiz cüce gökada bulunmaktadır.

Bu galaksi yıldız NGC 4789A onun gösterişli spiral ve eliptik kuzenlerine göre çok daha ince ve soyut bir görünüm vermekte ve görünüş olarak düzenli ve düzensiz karmakarışık içinde gökyüzünde dışarı taşmış gibi görüntüsü vardır.

Bu yıldız kümesi rastgele gökyüzünde serpilmiş yıldızlar  gibi görünebilir, ama hepsi yerçekimi tarafından bir arada tutulan düzensilik içinde düzen sahibi olan bir yıldız kümesidir.

NGC 4789A atomik durumda bulunan hidrojenin çok büyük kısmına  ve sıradan madde gibi gözüken karanlık maddeninde çok büyük bir oranına sahiptir ancak, bazı nedenlerden dolayı çok düşük bir yıldız oluşum oranına sahiptir.

 Cüce Galaxy Hubble Snaps Nasıl Görünüyor

Ayrıca leda 43869, DDO 154 ve UGC 8024 olarak bilinen bu gökada fiziksel arkadaşı ünlü sarmal gökada Messier 64'tür .

1975 yılında, astronomlar önerilerine göre bu iki gökada küçük gruplar halinde bulunan dev spiral galaksilerin ya da  Messier 94 ve sönük gökadaların bir dizisidir.

NGC 4789A, bu görüntü ile elde edilen ayrı pozlama bir kompozot anketleri için geliştirilmiş kameralar kullanılmış (Geniş V bant filtresi F606W ve yakın kızılötesi filtre F814W) ve  İki filtreolmak üzere çeşitli dalga boylarında örnek kullanılmıştır ve tek bir filtre ile bağlantılı her monokrom görüntü farklı tonlar atama renk sonuçlarınıda elde etmiş durumdalar.