Bilimsel Buluş Çok Gül Çok Yaşa

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 9 Kasım 2016 03:39
Psychosomatic Medicine'de yayımlanan bir habere göre yapılan bilimsel araştırmada şaka anlayışları yüksek olan kadın ve erkekler kalp hastalığı gibi daha dayanıklı oluyor.
Bilimsel Buluş Çok Gül Çok Yaşa

Norveç te 15 yıllık bir araştırma bu aslında tam 53.556 kadın ve erkeğin katıldığı büyük bir araştırma. Araştırma konusu ise espri anlayışı ile ölüm arasındaki bağlantı. Katılımcıların espri anlayışlarını değerlendirebilmek için önce bir anket yardımı ile sosyal ve duygusal olarak ölçümleri yapıldı. Bir yandan da kalp, enfeksiyon, kanser ve kronik akciğer hastalıklarından kaynaklanan ölümler incelendi.

Yapılan araştırma sonucuna göre "Espri yi ne kadar çabuk fark edebiliyorsunuz ?" gibi sorular karşısında katılımcıların arasından en yüksek puanları alan kadınların yukarıda bahsi geçen geçen tüm hastalıklardan kaynaklanan ölümlere %48 daha düşük yakalandığı ortaya çıktı. Kalp hastalığı %73, enfeksiyonlar ise %83 daha az olduğu görüldü. Sonuç erkekleride kapsıyor fakat onların kadınların sonuçlarından biraz daha düşük. 

Araştırma ekibi ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi hocası Sven Svebak a göre esprinin bilişsel yanı kişiliğin sabit bir değişkeni. Olaylara nasıl yaklaştığımızdan tutunda karşılaştığımız sorunları nasıl çözdüğümüze kadar herşeyi kapsıyor. Espri anlayışımızın yüksek olmasıda doğrudan stres i ve ona bağlı olan tüm hastalıklara iyi geliyor. Bu araştırma için Psychosomatic Medicine ne teşekkürler.