Civilization VI Çıktı ! Peki Neler Değişti

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 25 Ekim 2016 07:11
Yeni bir Civilization oynamak aynı yeni bir arabayı kullanmak gibidir. Düşünün aynı yeni arabayı nasıl zamanla keşfeder dahada uzmanlaşırsınız ısınırsınız o arabaya işte yeni bir Civilization oynamakta aynıdır.
Civilization VI Çıktı ! Peki Neler Değişti

Öğrenmemiz, keşfetmemiz gereken o kadar çok şey var ki yeni butonlar, yeni bir arayüz, yeni bir yapay zeka bu yazımızda değişen keşfetmemiz gereken Civilization V ten sonra değişen en önemli 5 maddeyi inceledik.

1- Araştırmalar Komple Değişti

Civilization IV da araştırmalarda büyük değişim oldu renklerde tutunda araştırmalara kadar. Şu an için 2 farklı teknoloji ağacı mevcut. İlerlemek için kültüre dayanan yeni yurttaşlık ağacı bazı birimlerin binaların ve harikaların kilidini açıyor. Ancak seçimleriniz ana işlev olarak yeni hükümet türleri ve politikaları etkiliyor. Bu da oyuncular arasında büyük bir seçim şansı sunuyor.

2- Binalar Kent Dışına Çıkıyor

Harita üzerinde büyük mekanik değişimler göze çarpıyor. Artık binalar şehir içerisine şıkıştırılmıyor bunun yerine ilçelere dağıtılıyor. İlçeler tamamen yeni bir mekanik. İlçe türlerini kaynak türlerine göre ayarlamanız size extra bonus kazandırabilir. Örnek olarak dağların yakınına bilim binalarını kurarsanız extra bilim bonusu elde edersiniz. 

Harikalarda artık harita üzerine kuruluyor mesela Büyük kütüphaneyi dağların arasına kurarsanız size yine extra bir bonus sağlayabilir yada Rodosun Dev Heykelini (Colossus of Rhodes) deniz kıyılarına yerleştirirseniz yine iyi bir bonus elde edebilirsiniz.

Ayrıca artık mutluluk ulusal düzeyde değil şehir bazına indirildi artık bir şehrinizin mutluluğu tüm bölgelerinizi etkilemeyecek.

3- Ve Evet İşçilere Elveda Diyebilirsiniz Yerine İnşaatçılar Geliyor

İnşaatçılar bir bölgeyi 3 kez geliştirebiliyor: Barbarlara karşı kendilerini savunamıyorlar yanlarında en az bir savaşçı birlik tutmanız sizin yararınıza. İnşaatçılar tüm lux kaynakları, taş ve koyun gibi bonus kaynakları geliştirip imparatorluğunuza katabilir. 

Yollar artık işçiiler tarafından değil kervanlar ile ticaret sırasında otomatik olarak oluşuyor buda artık bizi bunaltamıyacak. Ayrıca yol bakım maliyetide ortadan kalkıyor. Savaş sırasında bir hainlik yaparak :) düşmanın ticaret yollarını keserek büyük zararlar verebilirsiniz.

4. Yapay Zeka Artık Daha Akıllı

Bilgisayarın davranışları artık daha akıllı. Örnek verecek olursak yaptığınız ufak bir hata yüzünden Bismarck size sinirlenip savaş açabilir. Yada dindaş olan diğer bir ülke sizi sevebilir hatta yardımda bulunabilir. Her liderin kendine ait kişilikleride mevcut. 

Şehir devletleri Civilization VI da bulunuyor. Ufak tefek değişiklikleri saymassak Civilization V ile neredeyse aynı. Mesela şehir devletlerine elçilik kurabilirsiniz. 

5- Artık Bir Altıgene Bir Adetten Fazla Ünite Koyulamıyor

Civilization V ile başlayan bu değişiklik Civilization VI da var. Extra olarak ufak ordularınız birleştirerek bir kol ordu üretebilirsiniz. Ayrıca savaş dışındaki ünitelerinize koruma amaçlı ordu ekleyebilirsiniz. Bu en çok oyun başında korunmasız ünitelerinizin işine yarıyacak. 

Bol Bol Civilization VI oynamalar.