Cezeri İnsansız Hava Aracı

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 7 Ekim 2020 16:31
Baykar İnsansız Hava Aracı Sistemleri tarafından üretilen yerli ve milli insansız hava aracı Cezeri son zamanlarda ülke gündemden düşmeyen bir konu olmakla birlikte yurtdışının da ilgisini çekmiş bulunuyor.
Cezeri İnsansız Hava Aracı

Uzun zamandır çalışmaları yapılan ve test gününe hazırlanan İnsansız Hava Aracı Cezeri testinden başarı ile geçti.

Cezeri’nin Özellikleri

Adını robotik bilimine öncülük eden ünlü bilim insanlarından biri olan ve robotiğe büyük katkıları olan El Cezeri’den alan bu araç Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından test edilip gözlemlendi. Ve testi büyük bir başarı ile geçti. Cezeri uzun süredir planlanan milli bir projeydi. Yaklaşık 1 saat boyunca uçuş yapabilmekle birlikte 100 km\s hıza ulaşabilmektedir. Batarya yardımı ile çalışan Cezeri aracının bataryası 1 saat gibi kısa bir sürede dolmaktadır. Çok güçlü ve tamamen yerli olan bu batarya Cezeri’nin uzun süre havada kalmasını sağlayabiliyor. İnsansız Hava Aracı Cezeri, test sürüşlerinde yerden 10 m yüksekliğe kadar uçabilmeyi başarmıştır. İlk olarak halatlar yardımı ile ilk testi gerçekleştirilmiş ve ikinci testinde halat kullanılmadan da uçmayı başarmıştır. Yapılan plana göre yalnızca şehir içinde kullanılacağına karar verilmişti. Şehirsel alanda seyahat edebilecek kadar yeterli olduğuna karar verilen bu araç kargo ve insan taşımaya da uygundur. Asıl üretim amacı sağlık ve askeri alanda destek olarak kullanılmasıyken farklı alanlarda da kullanılabilir şekilde geliştirilmiştir. Cezeri gibi insansız hava araçlarının üretilmeye başlanması ulaşım alanında pek çok yenilik sağlayacağı gibi günlük yaşamı da kolaylaştıracaktır.

Hava aracı kullanmayı bilmeyen birinin bile en kolay şekilde kullanmasını sağlamak amacı ile basit bir uçuş kullanım sistemi ile üretilmiştir. Sadece insan yardımı ile değil insansız şekilde de uçabilen bu aracın en önemli özelliği içerisinde yönlendiren biri olmadan dışardan kontrol edilerek kullanılabilmesidir. Kumanda, kontrol kolu, dokunmatik uçuş ekranı ve acil durum butonları ile de yönlendirilebilmektedir. Acil bir durumda en basit şekilde acil iniş ve durma butonları ile yönetilebilir.

Acil durumlarda karadan ya da deniz üzerinden gitmek çok zorlu olmaktadır. Sadece otoban üzerinden uzun sürede yol alan araçlar kuş uçumu 400 km olan mesafeleri 800 km kadar uzak bir yol haritası ile izlemek zorunda kaldıklarından dolayı acil durumlarda pek yardımları olmazken İnsansız Hava Aracı Cezeri gibi uçan araçların bu konuda ilerde çok büyük katkı ve destekleri olacaktır.

Cezeri’nin Kullanılmasının Avantajları

İnsansız Hava Aracı Cezeri sayesinde ülkede ulaşım ağları kuşkusuz gelişecektir. Günümüzün en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan trafik sıkışıklığının da insansız hava ulaşım araçları ile çözülmeye başlanacağı düşünülüyor. Yakın bir tarihte olmasa bile ilerleyen süreçte halk ulaşım amaçlı Cezeri ve benzeri bireysel hava araçlarını kullanmaya başlayacaktır. Bu şekilde hem yaşanan egzoz dumanından kaynaklı hava kirliliği problemi hem de trafik sıkışıklığı problemi çözülecektir. Cezeri’nin en büyük artılarından biri de elbette akaryakıt ile değil şarj edilebilir bir batarya ile çalışmasıdır. Tamamen milli imkânlar doğrultusunda yapılan bu yerli batarya oldukça güçlü ve uçan bir taşıma aracı için gayet ideal bir kuvvete sahip.

Cezeri’nin şuan yalnızca 1 tane örneği bulunurken kullanımına tam olarak başlanmadı. Ülke içine katkısının büyük olacağı gibi yurt dışında da Cezeri’ye gösterilen ilgi maddi bir gelir kaynağı olabileceğini de gözler önüne seriyor. Günümüzden belki bir asır kadar sonra pek çok insanlı ya da insansız hava aracı halk ağzı ile uçan araba üretilecek gibi gözüküyorken kullanımının artması ile muhtemelen teknolojinin zirvesi yaşanacak, küresel pek çok problem çözülebilecektir. Küresel sorunların çözümüne büyük katkısı olabileceği gibi havadan ulaşımın kolaylığı ile günlük hayat kolaylaşacaktır.