Call of Duty Modern Warfare ırkçılık önlemleri alacak

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 3 Ekim 2020 14:02
ABD’de son zamanlarda şiddetlenerek devam eden ırkçılık karşıtı gösteriler, oyun dünyasına da sıçramış bulunuyor.
Call of Duty Modern Warfare ırkçılık önlemleri alacak

Özellikle de Call of Duty Modern Warfare oyunu ile alakalı olarak yeni gelişmeleri duyuran yapımcı firma Activision firmasının Call of Duty Modern Warfare oyunda ırkçı söylemler gösteren oyuncuları süresiz olarak banlayacağını açıklamasından sonra ne gibi gelişmeler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.

George Floyd’dan sonra sıkı önlemler

ABD’de bir polis şefi tarafından öldürülen siyahi George Floyd ABD’de ırkçı gösterilerin bir anda yeniden hortlamasına neden oldu. Özellikle de Call of Duty Modern Warfare oyunun hayatımıza girmesine kısa bir süre kala bu gösterilerin giderek şiddetlenmesinden sonra firmanın oyunun dördüncü sezonunu süresiz olarak ertelediğini açıklaması dikkatlerden kaçmadı.

İnfinity Ward Twitter hesabından açıkladı

Oyunun yapımcıları arasında yer alan İnfinity firmasının sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım kısa süre içerisinde binlerce beğeni aldı. Özellikle de oyun içerisinde yer alan ırkçı söylemlerin önüne geçmek için birçok çalışma yapan oyunun yapımcı firmasının bu konuda sıkı tedbirler aldığı açıklandı.

Irkçı içerik söylemleri yapan kişileri tespit etmek amacıyla ek kaynaklar kullanacaklarını açıklayan firmanın, tespit edilen kullanıcıları süresiz bir şekilde oyun dışı bırakacaklarını ve bu raporlama sayesinde de haklarında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamasından sonra oyuncuların bu önemler karşısında halen ırkçılık ile alakalı olarak söylemleri devam edecek mi? Hep birlikte göreceğiz.