Büyükelçi Suikastı Soruşturmasında Apple, Türk Hükumetini de Geri Çevirdi

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 23 Aralık 2016 09:17
Geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleşen Rus Büyükelçi Suikastı olayını aydınlatmak için harekete geçen Türk yetkililerin, katilin Apple 4S telefonunun şifresini kırdırmak için Apple’a başvurduğu ortaya çıktı.
Büyükelçi Suikastı Soruşturmasında Apple, Türk Hükumetini de Geri Çevirdi

Benzer bir olay daha önce de yaşanmış; FBI, yakaladığı bir teröristin telefonuna girmek için Aplle’ın kapısını çalmıştı. Müşteri gizliliği prensipleri gerekçesiyle Apple tarafından geri çevrilen FBI da dışarıdan aldığı destekle telefonun içeriğine ulaşabilmişti. Şimdi de benzer bir durumla Türk yetkililer karşı karşıya…

Apple, FBI'A da Yardım Etmemişti

19 Aralık Pazartesi günü Ankara’da yaşanan elim olayda Rus Büyükelçi Andrey Karlov, polis memuru görevinde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş isimli terörist tarafından öldürülmüştü. Olayın Türkiye ve dünyada yarattığı yankılar ise sürüyor. Soruşturmanın aydınlatılması için çalışmalarını sürdüren Türk yetkililer, katilin 4S telefonunun şifresini kırmak için Apple’dan yardım talep etti. Ancak Apple, daha önceki tutumlarında olduğu gibi bu olayda da tavrını değiştirmedi. Bunun üzerine Rusya’dan gelen yardım ekibiyle yürütülen ortak çalışma sonucunda telefonun içeriğine ulaşılmış durumda. Telefonun içinden soruşturmayı şekillendirecek ölçüde bilgilerin çıkıp çıkmayacağını ise önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.