Bilgisayar Sıcaklığı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 27 Temmuz 2020 13:35
Bilgisayarlarımız yoğun işlemler altında ısınan cihazlardır, bu sebeple soğutmasının çok iyi yapılması gerekir.
Bilgisayar Sıcaklığı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bilgisayar sıcaklığı birçok kişi tarafından önemsenmese de oldukça önemli bir konudur ve bilgisayarınızın performansını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Bundan yola çıkarak bilgisayarımızın sıcaklığını sürekli takip etmeli ve soğutma yollarını keşfetmeliyiz. 

İdeal Bilgisayar Sıcaklığı Kaç Olmalıdır?

Normal şartlarda çalışan bir bilgisayarın sıcaklığı 35-50 derece arasında olmalıdır. Buradaki normal şarttan kastımız, masaüstünde bekleyen bir bilgisayardır. Laptoplarda bu aralık 55-60 dereceye kadar çıksa da masaüstü bilgisayarlarda 35-40 derece idealdir. Tabii ki bilgisayarın bulunduğu ortam şartlarına göre de derecesi yüksek veya düşük olabilir. Çok sıcak bir ortamda bulunan bilgisayar normal çalışma halinde bile 60 dereceleri görebilir. Tam tersi olarak çok soğuk ortamlarda da beklenen sıcaklıkların altında çalışabilir. Bilgisayar ne kadar soğuk olursa performansı o kadar yüksek olacaktır. 

Fakat bilgisayara yük bindiğinde ısınması gayet normal bir durumdur. Yüksek kalitede bir oyun oynadığınız zaman bilgisayarınızın 70-90 derece aralığında çalışması oldukça normaldir. Çünkü bu durum hem işlemcinizi yoracaktır hem de ekran kartınızı yoracaktır. Ekran kartları diğer parçalara göre çok daha hızlı ısınan parçalar oldukları için üstlerinde kendilerine özel 2-3 fan taşırlar. İşlemcilerde mutlaka fanlarıyla birlikte takılmalıdır. Bu parçaların sıcaklığını kasanın içine yayacaktır. Kasanızda bulunan fanlar ise hava sirkülasyonu yaratarak içerideki havayı dışarı atacak, içerideki havayı böylece serinletecektir.

Yüksek Sıcaklıkta Bilgisayar Nasıl Tepki Verir?

Bilgisayarınızın 90 derecenin üstüne çıkması büyük bir problem teşkil etmektedir. Bu sıcaklıkların üstünde bilgisayar parçaları hasar görmeye başlar. Fakat bunu sürekli takip etmenize gerek yoktur çünkü günümüz bilgisayarlarında sıcaklık koruması bulunmaktadır. Bilgisayarınızdaki herhangi bir parça tam 100 derece sıcaklığa eriştiğinde bilgisayarınız kendini otomatik olarak kapatacak ve korumaya alacaktır. Bu durumda birkaç saat bilgisayarınızın soğumasını beklemeli ve iç temizliği yaptırmalısınız. Normal şartlarda bir bilgisayarın 100 dereceye ulaşması kirlilik olmadığı ve yanlış bir soğutma sistemi uygulanmadığı sürece mümkün değildir. Eğer ki bilgisayarınız bu sıcaklıklara ulaştıysa problemi tespit etmelisiniz. Aksi takdirde bilgisayar parçalarına kalıcı hasarlar verebilirsiniz.  

Soğutma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayarınızın sıcaklığını dengede tutmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar için yukarıda da belirttiğimiz gibi, ekran kartınızın 2-3 fanı bulunmalı ve işlemcinizin de mutlaka fanıyla beraber takılması gerekmektedir. Kasanızda ise mutlaka 2 adet fan bulunmalıdır. Bunun dışında bilgisayarınızın hava alabilmesini sağlayan kasaları tercih etmeniz ve temperli cama sahip kasaları kullanmanız soğutma açısından daha mantıklı olacaktır. Zaten günümüz kasalarında tüm bu özellikler bulunmaktadır. Fan sayısı ve yerleşimi arttıkça bilgisayarın soğutma seviyesi de artmaktadır. Oyun oynarken bile bilgisayarınızın soğuk kalmasını istiyorsanız, 5-10 fana sahip kasaları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında yeni fakat oldukça pahalı olan su soğutma sistemlerini de kullanabilirsiniz. Aşırı yüksek maliyetli olan bu sistem ile bilgisayarınızın sıcaklığı 30-40 derecelerin üstüne hiçbir durumda çıkmayacak ve parçalardan her zaman tam verim alınacaktır. Fakat üst düzey işlemler yapmadığınız sürece böyle bir teknolojiyi kullanmanız zorunlu değildir.

Dizüstü bilgisayarlar için ise soğutma sistemleri bilgisayarın tasarımcıları tarafından hazırlanmakta ve yerleştirilmektedir. Çoğunlukla ekran kartı ve işlemci için küçük fanlar ve bakır borular barındırırlar. Bu sayede bilgisayarın sıcaklığını alt tarafa göndererek oradan dışarı atmayı amaçlarlar. Fakat yaz günlerinde dizüstü bilgisayarda bulunan dâhili soğutma sistemleri yeterli olmayabilir. Bunun için laptop soğutucuları kullanılabilir. Çevre birimi olan laptop soğutucuları USB kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlanır ve bilgisayarın altına koyularak ek soğutma sağlanır.

Bilgisayar soğutması es geçilmemesi gereken oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple her zaman bilgisayarınızın soğutmasına dikkat etmeli ve ısınmayı engellemelisiniz. Bilgisayarınızın sıcaklığını öğrenmek için “CPU Temp” gibi düşük boyutlu yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar sayesinde anlık olarak bilgisayar parçalarınızın sıcaklığını öğrenebilir ve önlem alabilirsiniz.