Bilgisayar için Mause Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 8 Temmuz 2020 20:35
Bilgisayarların vazgeçilmez çevre birimlerinden biri olan Mouse, ucuzdan pahalıya birçok çeşidiyle bulunmakta. Birçok kişinin işimi görsün niyetiyle almasına karşın Mouse bilgisayar için oldukça önemli bir parça ve seçilirken oldukça dikkatli olunması gerekiyor.
Bilgisayar için Mause Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Eskiden tek tipten oluşan bilgisayar Mouseları günümüzde binlerce çeşitten oluşuyor. Yeni teknoloji ile donatılmış olan Mouselar kullanım amacınıza göre birçok farklılık gösteriyorlar. Ayrıca farenin de birçok farklı çeşidi bulunuyor. Bunları touchpad, Led Mouse, Optik Fare ve Lazerli Optik Fare olarak sıralayabiliriz. Aralarındaki fark tepki süreleri ve algılama farklılıklarıdır.

Günümüzde fare için birden çok kullanım bulunmaktadır, bunlar oyun, günlük kullanım, ofis veya sanatçılara özel olarak ayrılabilir. Hepsi için özel fareler bulunmaktadır. Bildiğimiz gibi oyuncular ve sanatçılar için üretilen fareler daha stil sahibidir fakat günlük kullanım ve ofis için üretilen fareler daha sadedir. Tüm bunların yanında masaüstü bilgisayarlarda bulunmayan fakat tüm laptoplarda bulunan bir fare çeşidi vardır, touchpad. Touchpadler tam verim vermese de günlük kullanım için işinizi görebilirler. Fakat eninde sonunda bir fare almanız gerekecektir. Düzgün bir fare seçimi yapmanız uzun zaman bir daha bu alanda masraf yapmamanızı sağlayacaktır. Fakat kötü bir farenin ömrü 5-6 ayı geçmeyecektir.

DPI Kavramı

Tüm Mouselarda bulunan DPI (Dot Per Inch), inç başına düşen nokta anlamına gelmektedir. Türkçe’de fare hassasiyeti olarak tanımlayabiliriz. Üst düzey oyuncular için tasarlanan farelerde DPI aralığı 1200-6500 arasıdır. Günlük kullanım için üretilen sade farelerde ise bu aralık 200-1000 civarıdır. DPI değerinin yüksek olması küçük fare hareketlerinin bile algılanmasıyla sonuçlanır. Hızlı bir fare kullanıcısı iseniz yüksek DPI bir fare almanız daha mantıklı olacaktır. Fakat bir farenin DPI seviyesi arttıkça fiyatı da doğru orantılı olarak artmaktadır.

Kablolu ve Kablosuz Fare

Yeni teknolojinin getirdikleri ile birlikte artık kablosuz fareler alabiliyoruz. Bu fareler bir usb ucundan ve kablosuz bir fareden oluşuyor. USB ucunu bilgisayarınıza taktığınızda cihazın desteklediği bluetooth alanı kadar uzaklıktan farenizi kullanabiliyorsunuz. Kablosuz ve kablolu fare arasında seçim yaparken bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor:

  • Bilgisayar oyuncuları için kablosuz fare anlık kopmalar ve donmalar yaşanmaması için pek önerilmemektedir. Bağlantı sorunları nadiren de olsa yaşanabileceği için oyuncuların kablolu fare kullanması tavsiye edilmektedir.
  • Ofis ve iş ortamı için kablosuz fare tercihi oldukça yerinde bir tercih olacaktır. Gerek sunum ortamlarında gerekse ofis ortamında kablosuz farelerin kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.
  • Günlük kullanım için ister kablosuz isterseniz de kablolu fare kullanabilirsiniz. Kullandığınız mönitör ve ekrana olan uzaklığınıza bağlı olarak tercih yapabilirsiniz.

Kısacası kablosuz fareler oldukça kullanışlıdır fakat anlık aktarım problemleri ile karşılaşmak istemezseniz kablolu fare almanız daha iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca kablosuz farelerin kablolu farelerden daha kısa ömürlerinin olduğunu bilmekte yarar var.

Fare Altlığı Gerekli Midir?

Bir Mouse aldığınız zaman onun masa yüzeyinde düzgün bir şekilde hareket edemediğini fark edebilirsiniz. Bunu gidermek için farenin altına kitap, dergi gibi kaygan zeminler koyabilirsiniz. Fakat bu fareninizin yine en iyi performansıyla çalışmasını engelleyecektir. Bu sebeple bir fare altığı edinmeniz gerekmektedir. Her türlü alanda (oyun, ofis, günlük kullanım vs.) fare altlığı gereklidir. Fare altıkları farelere göre oldukça ucuz aksesuarlardır. Bu sebeple farenizi alırken mutlaka altığınızı da alınız.

Düzgün bir fare seçimi hem alacağınız verim açısından hem de bilek sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple bilgisayarınız için yeni bir fare seçimi yaparken oldukça dikkatli olmalısınız.