Skandal Battlefiled Kurgusu Türklere Karşı

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 23 Ekim 2016 20:48
Battlefield'in bu seneki kurgusu resmen olay yarattı. Bu sezon oyuncular, Anzak askeri olup Çanakkale de Türk askerlerini öldürecekler. Oyundaki bölümlerden birinde ise Lawrence'nin sevgilisi olacak olan kadın bir bedevi ile Osmanlı askerlerine karşı savaşmak zorunda kalacaklar.
Skandal Battlefiled Kurgusu Türklere Karşı

Oyunun kurucusu olan Electronic Art'ın bu seneki kurgusu, ciddi anlamda tartışmaların ve siber çatışmaların başlamasına yol açtı.. Oyunun kurgusundaki bir bölüm Çanakkale’de geçiyor. Buraya kadar ne var ki diyebilirsiniz ama maalesef öyle değil. Oyunun bir bölümünde Anzak askeri olup Çanakkale’de savaşıyorsunuz ve Türk askerlerini öldürüp puan kazanıyorsunuz. Hatta oradaki bir Türk köyünü basıp Türk hamamını patlatmak ekstra puan kazandırıyor. Oyunun başka bir bölümünde ise Orta Doğu’dasınız ve bu bölümde İngiliz ajan Lawrence ve Lawrence'nin sevgilisi olan bir bedevi ile Osmanlı askerlerine karşı savaşıyorsunuz. Bu bölümde puan kazanmak için Türklere ait bir treni bombalamanız gerekiyor.

Oyunun 15 milyon Dolarlık bir kar hedefi var. Fakat Türk hackerların Amerika ya karşı başlattığı siber saldırılar ile Electronic Art istediği kar marjını yakalayamadı. Hatta bu sebeple Çin, oyunun satışını yasakladı. Oyunun Müslümanlara karşı düşmanca duyguları ve İslamofobiyi tetikleyebileceğini söyleyen Çin, oyunun yasaklamasına gerekçe olarak bu yanıtı verdi. Doğal olarak Electronic Art, bu oyun özelinde şu sıralar oldukça zor durumda. Ülkemizde de geçen günlerde piyasaya sürülen oyunu oynamak istediğinizde siber saldırılar sebebiyle birçok aksilikle karşılaşıyorsunuz. Satışının yasaklanıp yasaklanmayacağını ise önümüzdeki günlerde öğreneceğiz. 

Elbette üç yanlış bir doğru etmez ama oyunda hoşumuza gidebilecek taraflar da yok değil. Çanakkale Savaşında Türk hattını sonuna kadar savunan 57. Alay, oyunda görmezden gelinmemiş.