Çok Tatlı Bir Oyun Astroneer

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 3 Mart 2017 12:08
Hayatta kalma oyunu olan Astroneer grafikleri o kadar tatlı ki insanın bu oyunun hayatta kalma oyunu olduğuna inanası gelmiyor.
Çok Tatlı Bir Oyun Astroneer

Oyun adından da anlaşılacağı üzere uzayda geçiyor amacı ise bir şekilde hayatta kalmak. Oyunda şimdilik tek aksiyon doğal afetler, oksijen bitmesi ve garip fizik kuralları. Her ne kadar No Man's Sky'ı andırsa da oyun yapımcıları No Man's Sky kadar çok şey vaad etmiyor. Oyun erken erişimde olmasına rağmen epey ilgi çekiyor. Oyunda ki en büyük sorun her hayatta kalma temalı oyundaki gibi amaçsızlık. Oyuncuların en çok sıkılıp bırakma nedenlerinden biri bu. Bu oyunda da şimdilik herhangi doğru düzgün bir amaç bulunmuyor. Oyundaki tek amaç kendimizi içinde bulduğumuz gezegenden bir an önce bir uzay gemisi yapmak ve diğer gezegenlere gitmek. 

Çok garip olarak gezegenin atmosferine kadar merdiven yapmayı deneyen biri olmuş ve bunu başarmış fakat gezegenin dönüş hızı nedeni ile uzaya gidememiş. Oyunda fizik kuralları gayet güzel işliyor. Oyunda madencilik en önemli iş. Şimdilik daha fazla iş yok fakat daha erken erişimde biraz sabretmekte fayda var. Ayrıca araştırma ağacı sayesinde kendinizi geliştirebiliyorsunuz.

Oyun da çok fırtına, çok derin çukurlar dışında çok fazla tehdid yok. Diğer bir tehlike ise oksijen ve bitkinlik. Çok hareket ederseniz oksijen ve bitkinlik barı önemli derecede azalıyor ve bunu sadece üslerde ve araçta doldurabilyorsunuz. Oksijeniniz biterse ölüyorsunuz bitkinlik azalırsa ise hareket kabiliyetiniz azalıyor. Grafikler ve oyun için manzaralar çok etkili. Şimdilik 32.5 Liraya satılan bu oyun kesinlikle ilk indirimde alacağım nadir oyunlardan ve fiyatınıda hak ediyor.