Geliş(Arrival) filmi yılın en iyi filmi olacak mı?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 24 Kasım 2016 17:56
Geliş bir çok uzay konulu filmden farklı bir konu ortaya koyuyor ve yılın en iyi filmi olarak anılmaya başladı bile.
Geliş(Arrival) filmi yılın en iyi filmi olacak mı?

Geliş filmi bir çok sinema eleştirmeni tarafından sinematik bir mucize olarak adlandırılmakta. Bunun önemli sebeblerinden bir tanesi daha önceki evren veya uzay konulu filmlerden farklı olarak minyatür bir bütçe ile ortaya konması ve birçok yüksek bütçeli film yerine filmi seyirciye kazandıran film olarak kabul edilmekte. Diğer bilim kurgu filmlerden farklı olarak göz boyayan bir efek veya aksiyon sahneleri yerine insanı  düşündüren bir yapıya sahip. Bu bile başlı başına diğerlerinden farklı bir konuma orturmasına neden olmakta zaten. Geliş filmi şimdiden türünün en iyileri olarak anılmaya başladı hemde. Çoğu zaman ir duygu hissetmiyor gezegen, bilim veya evrenle alakalı kurgular farklı bir bakış açısıyla insanı tamamen maddeye bağlı olan bağları ortaya koyan bir film olmuş. 

Eğer koyduğumuz ilk fragmanı izlediyseniz bir çok bakımdan dikkatinizi çekmeye başlamıştır bile. Bunların içinde en önemli kısımlardan birtanenesi ise bir dilbilimcinin uzaylılarla iliteşimeme geçme çabası olacaktır bence. Film size çok fazla efek sunmuyor fakat filme gitmek ve seyretmek için ufaktan da merak uyandıracak kurguları da size sunmakta. Eric Heisserer’in Ted Chiang’in ‘Story of Your Life’ isimli kısa hikayesinden uyarlamış bulunmakta senaryosu ve farklı bir bakış açısıda sunmakta. 

Filmin konusu:

Film, ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks'in hikayesini anlatmakta ve birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapar ve bu durumda dünya büyük bir şok yaşar. Ve bu uzay gemisinin sahibinin uzaylılar olduğunu anlarlar fakat  Amaçlarının ne olduğu bilinmezler bu yüzden de doğal olarak uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlar. En sonunda da iletişim kurmak  daha önce orduda yaşayan ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks çağrılır. Bu işi tek başına yapayacak durumda olan dil bilimcisinin yanına doktora yardımcı olması için fizikçi Ian Donnelly seçilmiştir. bu ikisinin artık en önemli görevi uzaylıların amacını belirleyebilmektir. Fakat çok büyük bir sorun daha vardır oda bu süreçte  da ordunun ısrarcı bir şekilde saldırmak için nedenler bulması olmasıdır...
Başrollerine Superman'in sevgilisi Louis Lane rolünde boy gösteren Amy Adams ve Marvel'ın Hawkeye'ı Jeremy Renner'ı yerleştiren Arrival filminin yönetmen koltuğunda Sicario'nun yönetmeni Denis Villeneuve oturuyor. Filmin senaryosunu ise Elm Sokağında Kabus ve Son Durak 5'in senaryolarına imzasını atan Eric Heisserer yazıyor. Filmin kadrosunda Michael Stuhlbarg, Tzi Ma, Mark O’Brien ve Forest Whitaker da yer alıyor.