Apple' dan Engelliler İçin Kisa Film

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 4 Aralık 2016 00:24
“Dünya Engelliler Günü” vesilesiyle teknoloji devleri de engelliler için attıkları özel adımlarını paylaşmayı sürdürüyor. Apple da bu konuya el attı.
Apple' dan Engelliler İçin Kisa Film

Ürettiği hemen her üründe engellilerin de yararlanabileceği özellikler geliştiren Apple, engelliler için erişilebilirlik temalı bir kısa film yayınladı. Günlük hayatı engelliler için kolaylaştıran ürünlerin tanıtımının yapıldığı filmde, engelli bireylerin sesinin duyurulması adına da güzel bir harekete katkı sunulmuş oldu. 


Filmin başrolündeki Sady Paulson da engellerini teknoloji sayesinde aşıyor

Kendisi profesyonel bir kurgucu  

Yalnızca herkesin kullanabildiği teknolojinin gerçek teknoloji olabileceği görüşünü savunan Apple, bu düşüncesini yaptığı ürünlerle de ispat ediyor görünüyor.  İşte Apple’ın engellilerin hayatını kolaylaştırmak için sunduğu hizmetlerden bazıları: 

  • “Apple Watch” uygulaması ile tekerlekli sandalye kullanıcıları kendilerine özel fitness programı uygulayabiliyorlar. 
  • Fizyolojik ve motor becerilerinde engelleri olan bireyler “Anahtar Denetim” uygulaması sayesinde bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazları kullanabiliyor ve yönetebiliyor. ( Sady Paulson da bu özellik sayesinde Final Cut programını kullanıyor ve eşsiz düzenlemeler yapabiliyor. ) 
  • Apple’ın da üretmeye başladığı işitme cihazları, işitme engellilerin sesleri algılamalarına imkân veriyor. 
  • VoiceOver özelliği ile görme engelliler çekilen fotoğrafları algılayabilir çünkü bu uygulama resimleri onlar için tasvir etme özelliğine sahip.  

Engellilerin de en az bizler kadar değerli oldukları gerçeğini sadece bu gibi özel günlerde değil, yaşamın her anında hissetmemiz gerektiğini belirtmek durumundayız. Teknoloji, ulaşım, eğitim, sağlık gibi konularda onlara sunacağımız katkı yalnızca onların değil bizlerin hayatlarını da daha değerli kılacaktır. Benzer çalışmaları ve üretimleri hayatın tüm alanlarında görmek dileğiyle…