Acaba Telefonunuz Dinleniyor mu?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 25 Ekim 2016 08:59
Günümüzde artık her şeyden şüphelenir duruma geldik bunun sebebinin bir çok nedenleri olmakla beraber asıl nedeni telefonlarımızın başkaları tarafından dinlenip dinlenmediğini bilmememiz. İşte ben bu yazımda şüphelerinizi dindireceğim.
Acaba Telefonunuz Dinleniyor mu?

Telefonumuzun dinlenip dinlenmediğini anlamamız aslında bir kaç tane kolay yolu var bende bu yollardan bahsetmeye çalışacağım. 

İlk olarak en çok bilinen yönteminden bahsedelim. telefonumuzun dinlenip dinlenmediğini telefonumuzundan gelen ekolar ve cızırtılar bize belli eder. Bu belirtiler en çok belli edenleri.

İkinci olarak telefonunuz şarjının normalden daha hızlı bitmesi plabilir çünkü telefonuz etraftaki sesleri başkalarına iletme gibi bir iş yapabilir ama bu yöntem kendini fazla belli etmeyebilir. Çünkü telefonlar teknik nedenler yüzünden de çabuk bitebilir.

Üçüncü olarak telefonunuz sarjı siz kullanmadan bitiyorsa bu da büyük bir ipucu olabiliyor dinlenip dinlenmediğini anlamak için çünkü telefonunuz sizin dışında başka biri kullanılıyor olabilir.

Dördüncü olarak telefonuzda bulunan yazılımlarda kendini belli edebilir çünkü siz farkında olmadan casus bir yazılım kullanıyor olabilirsiniz bunu anlamında çok basit bir kuralı var. Operatörünüzden faturanızın ayrıntılı dökümanını istemek çünkü casus yazılım olduğunda sizi dinleyenlere mesajla belli edecektir.

Son olarak da  bunlardan korunmak için son zamanlarda bir çok ücretsiz programlarda bulunmakda.

Günümüzde artık bizim ile ilgili bilgilere sadece dinlerek ulaşılmıyor artık kişisel bilgilerinizi sizin haberiniz olmadan indirdiğiniz uygulamalarla indirebiliyor çünkü. Bu gibi durumlara karşı daha dikkatli olmalıyız.