4K TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazar Muhammed Yahya Varlık / 5 Ekim 2020 17:44
Teknolojinin gelişmesiyle televizyonları çözünürlükleri ve boyutları da değişmektedir. 4K TV alınırken dikkat edilmesi gereken çözünürlük, boyut gibi önemli özellikler vardır.
4K TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Televizyon alınırken uzun süreli kullanım için bazı önemli özelliklere dikkat edilmesinde fayda vardır. TV alınırken dikkat edilmesi gereken faktörleri bu yazımızda inceleyelim.

4K Televizyon Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Son teknolojik ürünler olan 4K TV modelleri pikselleri ve çözünürlükleri ile oldukça çok tercih edilmektedir. Peki 4K TV pikselleri ne kadardır? Eğer 4K televizyonunuz 3840x2160 piksel ise televizyonunuz 4K TV çözünürlüklüdür. Bu çözünürlüklere dikkat etmekte fayda vardır. Piyasada 4K diye satılan birçok televizyonun çözünürlüğü 4K değildir. Kaliteli bir şekilde 4K TV’den televizyon keyfi yaşamak istiyorsanız bu çözünürlükler önemlidir. Bazı 4K TV alınırken dikkat edilmesi gereken özellikler ise;

4K Curved TV

Curved yani kavisli anlamına gelmektedir. Günümüzde birçok 4K televizyon curved yani kavisli olarak satışa sunulmaktadır. Bu yüzden curved tarzı televizyon alınırken de bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan en önemlisi kavisli televizyonların çözünürlüğüne dikkat edilmesi gerektiğidir. Kavisli televiyonlar derinlik algısını ve görüş açısını geliştirirken çözünürlüklerine de mutlaka dikkat edilmelidir.

4K TV İçin HDR Özelliği

HDR özelliği genel olarak kameralarda karşımıza çıkarken artık teknolojinin gelişmesiyle televizyonlarda da görülmektedir. HDR ekran görüntüsnün renk kalitesini orta, koyu ve açık olarak değiştirebilmektedir. HDR için ideal oran 1000 olarak belirlenmiştir. 4K TV’lerde HDR 1000 ise bu iyi bir görüntüye sahip olduğunuz anlamına gelmektedir.

Bu özelliklere dikkat ederek 4K TV alınırken dikkat edilmesi gereken faktörleri öğrenmiş olduk. Teknoloji mağazalarında seçeceğiniz TV özelliklerini okuyabilir ve bu yazılara göre artık dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmiş oldunuz. Buna göre artık siz de tek başınıza TV alışverişinizi yapabilirsiniz.